PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiecha na koszalińskiej filharmonii

  • PAP    26 marca 2012 - 16:54
Wiecha na koszalińskiej filharmonii

Na budowanej w Koszalinie (Zachodniopomorskie) filharmonii zawieszono w poniedziałek wiechę, co oznacza, że warta 31,16 mln zł inwestycja została doprowadzona do stanu surowego z kompletnym dachem. Budynek powinien zostać oddany do użytku 30 kwietnia 2013 r.
Prezydent miasta Piotr Jedliński (zabierz głos/oceń prezydenta) podczas krótkiej uroczystości powiedział, że to ostania okazja, żeby zobaczyć obiekt w takim stanie, bo wkrótce rozpoczną się prace wyposażeniowe we wnętrzach nowej filharmonii.

Budowa nowej filharmonii rozpoczęła się na przełomie lipca i sierpnia ub. r. Całkowity koszt inwestycji to 31,16 mln zł. Prace budowlane pochłoną 29,14 mln zł. Projekt jest w 47 proc. współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Czytaj też: Nowe altówki i wiolonczele dla filharmonii

Dotychczas wykonano prace o wartości 11 mln zł. Obiekt zaprojektowała Autorska Pracownia Architektoniczna Jacka Bułata z Poznania. Filharmonię usytuowano nad rzeką Dzierżęcinką, w znajdującym się w śródmieściu zabytkowym Parku Książąt Pomorskich, obok Centrum Kultury CK 105 - tymczasowej siedziby koszalińskiej orkiestry symfonicznej.

Nowa filharmonia będzie czterokondygnacyjnym budynkiem opartym na planie nieforemnego czworokąta o powierzchni prawie 5,5 tys. m kw. z salą koncertową i zapleczem. Ściany zachodnia i wschodnia obiektu mają być w pełni przeszklone, by można było oglądać park. Północna ściana fontowa ma być pokryta blachą cynowo-tytanową, zaś południowa tynkiem.

Na widowni o amfiteatralnym układzie przewidziano 518 miejsc. Estradę zaprojektowano tak, by mogła się na niej zmieścić 70-osobowa orkiestra i 40 chórzystów. Filharmonia Koszalińska im Stanisława Moniuszki istnieje od 1956 r. Orkiestra zatrudnia 62 muzyków. Wydała 13 płyt.

W repertuarze ma m.in. dzieła Strawińskiego, Brucknera, Mahlera, Beethovena, Roussela, Ravela, Debussy`ego, Respighiego, R. Straussa, Szostakowicza, Prokofiewa, Karłowicza, Szymanowskiego, Bacewiczówny, Kilara, Góreckiego, Lutosławskiego.

Dyrektor filharmonii Robert Wasilewski poinformował w poniedziałek, że opracowano już zarys programu premierowego koncertu w nowej siedzibie, szczegółów jednak nie zdradził. Powiedział jedynie, że koncert odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2013 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.