Wiekowe kamienice odzyskują dawny blask

Stare kamienice w centrach miast są nieodłączną częścią historii kultury i sztuki. Ich dekoracyjne fasady podkreślają kunszt rzemiosła sprzed 100 lat, które dziś dzięki rewitalizacji starych kamienic, przeżywa renesans.
Wiekowe kamienice odzyskują dawny blask

Odrestaurowane kamienice stanowią przeciwwagę dla ascetycznego stylu nowoczesnej architektury. Apartamenty i mieszkania umiejscowione w takich budynkach cieszą się dużą popularnością wśród osób szukających nieszablonowego lokum. Dlatego kompleksowe odnawianie kamienic jest ciekawym pomysłem na wzbogacenie oferty rynku pierwotnego. W naszym kraju można już znaleźć firmy deweloperskie, które prowadzą rewitalizację starych budynków wielorodzinnych.

Dobrym przykładem inwestora specjalizującego się w rewitalizacji kamienic jest Fenix Group. Wspomniana grupa kapitałowa od 2005 roku do 2012 roku odnowiła i zmodernizowała zabytkowe budynki o łącznej powierzchni 10 000 mkw. Jedną z jej sztandarowych inwestycji jest neorenesansowy gmach Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi (ulica Pomorska 21). Ten okazały budynek po gruntownej rewitalizacji jest wynajmowany organizatorom rozmaitych imprez i konferencji.

Czytaj też: Rewitalizacja dzielnicy Poznania przyniesie kilka tysięcy miejsc pracy

Ważnym elementem oferty Fenix Group są apartamenty zlokalizowane w odnowionych budynkach wielorodzinnych. Jej klienci mogą zakupić luksusowe apartamenty w jednej z czterech warszawskich kamienic. Adresy rewitalizowanych budynków to: ul. Targowa 43, ul. Poznańska 16, ul. Hoża 50, ul. Stanisława Noakowskiego 16.

Wszystkie wymienione kamienice odzyskają dawną świetność na przełomie 2014 i 2015 roku. Minimalna cena apartamentów zlokalizowanych w Centrum Warszawy to 11 000 zł za 1 mkw. W przypadku praskiej inwestycji (ulica Targowa 43) ofertowe ceny metrażu zaczynają się od 7000 zł/mkw.

Warto nadmienić, że krajowi deweloperzy rewitalizują nie tylko stołeczne kamienice. Wspomniana firma Fenix Group odnawia także jedną z wrocławskich kamienic (ulica Ruska 41). Propozycja Fenix Group to mieszkania w cenie poniżej 8 500 zł za 1 mkw. Dostępne lokale liczą sobie od 11 m kw. do 42 m kw.

Czytaj też: Mieszkalnictwo i rewitalizacja jako priorytety programów miejskich w latach 2014 -2020

Interesujące przykłady odnowionych kamienic można znaleźć również w Łodzi, gdzie Fenix Group zrewitalizowało dwa zabytkowe obiekty: Dom Towarzystwa Kredytowego mieszczący się na ulicy Pomorskiej 21, a także dawną Przędzalnię Braci Muehle (ulica Żeligowskiego 3/5). Dom Towarzystwa Kredytowego prezentuje styl pałacowy. Obecnie mieszczą się w nim powierzchnie przeznaczone dla biur (od 100 do 150 mkw.) oraz przestrzenie do wynajmu na potrzeby życia artystycznego i kulturalnego.

W Domu Towarzystwa Kredytowego regularnie organizuje się bankiety oraz śluby. Takie imprezy nabierają wyjątkowego charakteru dzięki odnowionym w każdym detalu zabytkowym wnętrzom. Przędzalnia Braci Muehle oferuje natomiast poprzemysłową przestrzeń biurowo-usługową o łącznej powierzchni 3800 mkw., w której można zaprojektować biura oraz lokale usługowe z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań architektonicznych oraz indywidualnych potrzeb. Ta nieruchomość, dopracowana w każdym szczególe, jest doskonałą propozycją dla wszystkich ceniących dzieła architektury z duszą.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

ja mieszkam obok pięknie rewitalizowanej kamienicy, choć prace jeszcze trwają. Wnętrza wyglądają świetnie. nowe windy, marmur, po smutnych czasach PRL wróciły tam detale w stylu art deco. To wszystko dzięki deweloperowi. Zaadaptował poddasze na nowe mieszkania, przy okazji odtworzył dach. a na konie...c mają zrobić jeszcze elewację. to dobrze, że są inwestycje, gdzie dba się o zabytki. a mieszkania fantastyczne bo kamienica jest przy ulicy Okólnik, przepiękna spokojna i historyczna okolica rozwiń

mariusz, 2014-08-27 12:40:32 odpowiedz

Saska Kępa zapisana do rejestru zabytków jest w tym temacie traktowana po macoszemu. Dotyczy tych nieruchomości, które podlegają miastu. Takie jest moje zdanie. Miasto czeka aby doprowadzić je do takiego stanu kiedy to będzie dla niech "nieopłacalne" a będzie "opłacalne" dla deve...loperów. rozwiń

JodekMordka, 2014-08-27 10:33:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE