PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiekowe kamienice odzyskują dawny blask

  • bad    26 sierpnia 2014 - 16:01
Wiekowe kamienice odzyskują dawny blask

Stare kamienice w centrach miast są nieodłączną częścią historii kultury i sztuki. Ich dekoracyjne fasady podkreślają kunszt rzemiosła sprzed 100 lat, które dziś dzięki rewitalizacji starych kamienic, przeżywa renesans.
Odrestaurowane kamienice stanowią przeciwwagę dla ascetycznego stylu nowoczesnej architektury. Apartamenty i mieszkania umiejscowione w takich budynkach cieszą się dużą popularnością wśród osób szukających nieszablonowego lokum. Dlatego kompleksowe odnawianie kamienic jest ciekawym pomysłem na wzbogacenie oferty rynku pierwotnego. W naszym kraju można już znaleźć firmy deweloperskie, które prowadzą rewitalizację starych budynków wielorodzinnych.

Dobrym przykładem inwestora specjalizującego się w rewitalizacji kamienic jest Fenix Group. Wspomniana grupa kapitałowa od 2005 roku do 2012 roku odnowiła i zmodernizowała zabytkowe budynki o łącznej powierzchni 10 000 mkw. Jedną z jej sztandarowych inwestycji jest neorenesansowy gmach Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi (ulica Pomorska 21). Ten okazały budynek po gruntownej rewitalizacji jest wynajmowany organizatorom rozmaitych imprez i konferencji.

Czytaj też: Rewitalizacja dzielnicy Poznania przyniesie kilka tysięcy miejsc pracy

Ważnym elementem oferty Fenix Group są apartamenty zlokalizowane w odnowionych budynkach wielorodzinnych. Jej klienci mogą zakupić luksusowe apartamenty w jednej z czterech warszawskich kamienic. Adresy rewitalizowanych budynków to: ul. Targowa 43, ul. Poznańska 16, ul. Hoża 50, ul. Stanisława Noakowskiego 16.

Wszystkie wymienione kamienice odzyskają dawną świetność na przełomie 2014 i 2015 roku. Minimalna cena apartamentów zlokalizowanych w Centrum Warszawy to 11 000 zł za 1 mkw. W przypadku praskiej inwestycji (ulica Targowa 43) ofertowe ceny metrażu zaczynają się od 7000 zł/mkw.

Warto nadmienić, że krajowi deweloperzy rewitalizują nie tylko stołeczne kamienice. Wspomniana firma Fenix Group odnawia także jedną z wrocławskich kamienic (ulica Ruska 41). Propozycja Fenix Group to mieszkania w cenie poniżej 8 500 zł za 1 mkw. Dostępne lokale liczą sobie od 11 m kw. do 42 m kw.

Czytaj też: Mieszkalnictwo i rewitalizacja jako priorytety programów miejskich w latach 2014 -2020

Interesujące przykłady odnowionych kamienic można znaleźć również w Łodzi, gdzie Fenix Group zrewitalizowało dwa zabytkowe obiekty: Dom Towarzystwa Kredytowego mieszczący się na ulicy Pomorskiej 21, a także dawną Przędzalnię Braci Muehle (ulica Żeligowskiego 3/5). Dom Towarzystwa Kredytowego prezentuje styl pałacowy. Obecnie mieszczą się w nim powierzchnie przeznaczone dla biur (od 100 do 150 mkw.) oraz przestrzenie do wynajmu na potrzeby życia artystycznego i kulturalnego.

W Domu Towarzystwa Kredytowego regularnie organizuje się bankiety oraz śluby. Takie imprezy nabierają wyjątkowego charakteru dzięki odnowionym w każdym detalu zabytkowym wnętrzom. Przędzalnia Braci Muehle oferuje natomiast poprzemysłową przestrzeń biurowo-usługową o łącznej powierzchni 3800 mkw., w której można zaprojektować biura oraz lokale usługowe z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań architektonicznych oraz indywidualnych potrzeb. Ta nieruchomość, dopracowana w każdym szczególe, jest doskonałą propozycją dla wszystkich ceniących dzieła architektury z duszą.KOMENTARZE (2)

  • mariusz, 2014-08-27 12:40:32

    ja mieszkam obok pięknie rewitalizowanej kamienicy, choć prace jeszcze trwają. Wnętrza wyglądają świetnie. nowe windy, marmur, po smutnych czasach PRL wróciły tam detale w stylu art deco. To wszystko dzięki deweloperowi. Zaadaptował poddasze na nowe mieszkania, przy okazji odtworzył dach. a na konie...c mają zrobić jeszcze elewację. to dobrze, że są inwestycje, gdzie dba się o zabytki. a mieszkania fantastyczne bo kamienica jest przy ulicy Okólnik, przepiękna spokojna i historyczna okolica  rozwiń
  • JodekMordka, 2014-08-27 10:33:13

    Saska Kępa zapisana do rejestru zabytków jest w tym temacie traktowana po macoszemu. Dotyczy tych nieruchomości, które podlegają miastu. Takie jest moje zdanie. Miasto czeka aby doprowadzić je do takiego stanu kiedy to będzie dla niech "nieopłacalne" a będzie "opłacalne" dla deve...loperów.  rozwiń