PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiekowe kino w Skoczowie jak nowe

  • PAP    27 sierpnia 2013 - 09:27
Wiekowe kino w Skoczowie jak nowe

Zakończył się remont budynku kina w Skoczowie, które istnieje od 100 lat. To jedna z najstarszych działających tego typu placówek w Polsce. Oficjalne otwarcie zostało zaplanowane na połowę września, ale skoczowianie będą mogli zobaczyć przebudowany obiekt już w najbliższy weekend.
Szef miejscowego ośrodka kultury Robert Orawski poinformował, że podczas modernizacji budynek został podwyższony. Na nowej kondygnacji znalazło się miejsce m.in. dla kawiarni z zapleczem kuchennym i pomieszczenia do prowadzenia zajęć warsztatowych. Gruntownie przebudowana została główna sala kinowo-teatralna z zapleczem, garderobą i rekwizytornią. Budynek otrzymał także windę dla niepełnosprawnych.

Główna sala pomieści obecnie 104 osoby, o 10 mniej niż przed remontem. "To wystarcza, bo do kina przychodzi mniej osób niż kiedyś. To dlatego sala ma teraz charakter wielofunkcyjny. Odbywać się w niej będą nie tylko prezentacje filmowe, ale także występy teatralne i koncerty" - powiedział Orawski. Dyrektor dodał, że sala ma dobrą akustykę, nie gorszą od tej sprzed modernizacji.

Remont kosztował 2,6 mln zł. Samorząd pozyskał na ten cel dofinansowanie z funduszy UE.

Budynek kina w Skoczowie, zwany Teatrem Elektrycznym, powstał w 1913 roku. Jak podał Robert Orawski pierwszy film został w nim wyświetlony 28 czerwca tegoż roku o godz. 16.00. Ekran miał 12 metrów kwadratowych i dlatego "obrazy były jasne i zupełnie dokładne".

Za najstarsze kino w Polsce uchodzi Pionier w Szczecinie, który działa od 1909 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.