Większa płynność nieruchomości kolejowych

Od początku roku do połowy lipca PKP przekazała różnym jednostkom samorządu terytorialnego 31 dworców i stacji kolejowych oraz 98 km linii torów wokół nich do wykorzystania przez nie na własne cele.
Większa płynność nieruchomości kolejowych

Do końca tego roku PKP przekaże samorządom łącznie ok. 80 dworców, a licząc w okresie 2013-2015 prawdopodobnie 180. Jest to jeden z elementów porządkowania gospodarki nieruchomościami grupy PKP, która obejmuje także: sprzedaż komercyjną, wynajem i przekwalifikowanie obiektów i gruntów na inne cele niż kolejowe.

Obecnie PKP SA zarządza jeszcze ponad 2500 dworcami, z czego tylko ok. 600 obsługuje ruch pasażerski pociągów.

- Przekazanie samorządom zbędnych dworców, przeważnie za symboliczną złotówkę, przynosi nam oszczędności z kilku tytułów, w tym zmniejszenia kosztów ich utrzymania - powiedział podczas konferencji prasowej Jarosław Bator, dyrektor zarządzający Pionem Nieruchomości w PKP. - Tylko w pierwszym półroczu nie wydaliśmy na to 12 mln zł.

Jednocześnie PKP po zmianie kierownictwa w marcu ub.r. „urealniło" wartość podatku od nieruchomości. Po remanentach w terenie płaci za to realnie, co ma, a nie co deklarowano, co przyniosło 1,5 mln zł oszczędności.

Dalsze oszczędności przysparza wspólne w grupie występowanie w przetargach ze spółkami grupy, np. na sprzątanie dworców i peronów (własność PKP PLK) czy wspólną ochronę mienia.

- Centralizacja przetargów usług wyburzeniowych przyniosła 12 mln zł oszczędności w stosunku do 2012 roku, a średni koszt wyburzenia obiektu ograniczyliśmy o 18 tys. zł - powiedział Bator.

Jak zagospodarowują mienie samorządy? Różnie, ale także nadal służą one po remoncie kolei, jak np. w Wyszkowie.

Zmiana przepisów umożliwia miastom włączyć tereny PKP do planowania przestrzennego. Dzięki temu np. tereny wokół dworca Gdynia Główna będą wkrótce wydzielone do komercyjnej sprzedaży.

W okresie od stycznia do połowy lipca PKP sprzedała inwestorom nieruchomości za 41,4 mln zł, o 86 proc. więcej niż rok temu, na finalizację czekają projekty o wartości 30 mln zł. Plan sprzedaży na cały br. zakłada uzyskanie z tego tytułu 170 mln zł. Czy jest to możliwe? Być może, bowiem poprawił się odsetek pozytywnie rozstrzygniętych przetargów, tj. w I półroczu kończył się finałem co trzeci z nich (32 proc.).

Więcej na ten temat tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE