PARTNER PORTALU
  • BGK

Większa płynność nieruchomości kolejowych

  • wnp.pl (Piotr Stefaniak)    16 lipca 2013 - 14:20
Większa płynność nieruchomości kolejowych

Od początku roku do połowy lipca PKP przekazała różnym jednostkom samorządu terytorialnego 31 dworców i stacji kolejowych oraz 98 km linii torów wokół nich do wykorzystania przez nie na własne cele.
Do końca tego roku PKP przekaże samorządom łącznie ok. 80 dworców, a licząc w okresie 2013-2015 prawdopodobnie 180. Jest to jeden z elementów porządkowania gospodarki nieruchomościami grupy PKP, która obejmuje także: sprzedaż komercyjną, wynajem i przekwalifikowanie obiektów i gruntów na inne cele niż kolejowe.

Obecnie PKP SA zarządza jeszcze ponad 2500 dworcami, z czego tylko ok. 600 obsługuje ruch pasażerski pociągów.

- Przekazanie samorządom zbędnych dworców, przeważnie za symboliczną złotówkę, przynosi nam oszczędności z kilku tytułów, w tym zmniejszenia kosztów ich utrzymania - powiedział podczas konferencji prasowej Jarosław Bator, dyrektor zarządzający Pionem Nieruchomości w PKP. - Tylko w pierwszym półroczu nie wydaliśmy na to 12 mln zł.

Jednocześnie PKP po zmianie kierownictwa w marcu ub.r. „urealniło" wartość podatku od nieruchomości. Po remanentach w terenie płaci za to realnie, co ma, a nie co deklarowano, co przyniosło 1,5 mln zł oszczędności.

Dalsze oszczędności przysparza wspólne w grupie występowanie w przetargach ze spółkami grupy, np. na sprzątanie dworców i peronów (własność PKP PLK) czy wspólną ochronę mienia.

- Centralizacja przetargów usług wyburzeniowych przyniosła 12 mln zł oszczędności w stosunku do 2012 roku, a średni koszt wyburzenia obiektu ograniczyliśmy o 18 tys. zł - powiedział Bator.

Jak zagospodarowują mienie samorządy? Różnie, ale także nadal służą one po remoncie kolei, jak np. w Wyszkowie.

Zmiana przepisów umożliwia miastom włączyć tereny PKP do planowania przestrzennego. Dzięki temu np. tereny wokół dworca Gdynia Główna będą wkrótce wydzielone do komercyjnej sprzedaży.

W okresie od stycznia do połowy lipca PKP sprzedała inwestorom nieruchomości za 41,4 mln zł, o 86 proc. więcej niż rok temu, na finalizację czekają projekty o wartości 30 mln zł. Plan sprzedaży na cały br. zakłada uzyskanie z tego tytułu 170 mln zł. Czy jest to możliwe? Być może, bowiem poprawił się odsetek pozytywnie rozstrzygniętych przetargów, tj. w I półroczu kończył się finałem co trzeci z nich (32 proc.).

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.