PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkie drogowe zamieszanie

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    5 stycznia 2011 - 06:45
Wielkie drogowe zamieszanie

W tym roku ma się zakończyć budowa ok. 380 km dróg. Nie wiadomo, ile inwestycji zostanie rozpoczętych. Nie wszystkie z 41 przetargów zostaną rozstrzygnięte. Część z braku pieniędzy przepadnie.
Według resortu infrastruktury wszystkie podpisane umowy na budowę nowych dróg będą realizowane. Są zapewnione na to pieniądze. Umowy są warte ok. 60 mld zł – podaje „Rzeczpospolita”.

Kolejne nie są podpisywane. Wciąż nie wiadomo, jakie pieniądze w najbliższych latach będzie mieć Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na swoje inwestycje i jakie prace będzie mogła za nie zrealizować.

Wszystko przez aktualizację rządowego programu budowy dróg na lata 2011-2015. Trwają konsultacje społeczne tego dokumentu.

Przepadną prawdopodobnie przetargi: na budowę ekspresowej trasy S3 z Gorzowa Wielkopolskiego do Międzyrzecza, ogłoszony w listopadzie 2008 roku, ekspresowej siódemki z Elbląga do Koszwał, który został rozpisany w lipcu 2010 roku, trwające od grudnia 2009 roku postępowanie na wybór wykonawcy do budowy trasy S17 z Dąbrowicy do Lubartowa między Kurowem a Piaskami.

Trwają prace przy budowie 1403 km dróg. Są one warte ok. 60 mld zł. W najbliższych 12 miesiącach do użytku ma być oddanych ok. 380 km nowych tras, w tym autostrady A1 z Torunia do Grudziądza (budowana przez koncesjonariusza – GTC), A2 z Nowego Tomyśla do Świecka (budowana przez Autostradę Wielkopolską), autostradowe obwodnice Rzeszowa i Wrocławia, odcinek trasy S7 ze Skarżyska-Kamiennej do Kielc czy trasy S7 z Elbląga do Pasłęka.

W sumie ma przybyć 230 km autostrad, ponad 70 km tras ekspresowych i ok. 80 km nowych obwodnic.

Zgodnie z ostatnimi rządowymi założeniami w latach 2011 – 2013 na nowe trasy w Krajowym Funduszu Drogowym ma być 78 mld zł. Oznacza to, że rząd w najbliższych trzech latach będzie mógł rozdać kontrakty warte ok. 18 mld zł.

Na liście dróg, których budowa ma się rozpocząć do 2013 r., nie ma autostrady A2 z Warszawy do wschodniej granicy państwa, 38 odcinków dróg ekspresowych, m.in. trasy S3 z Nowej Soli do Lubawki i trasy S7 z Krakowa do granic woj. świętokrzyskiego.

W najbliższych trzech latach rząd nie planuje również rozpoczynania budowy ponad 40 obwodnic, w tym Wielunia, Puław, Inowrocławia, Bełchatowa, Kołobrzegu, Malborka, Kościerzyny czy Ostrowca Świętokrzyskiego – pisze „Rzeczpospolita”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.