PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkie otwarcie Suwalskiego Ośrodka Kultury

  • PAP    24 maja 2013 - 20:58
Wielkie otwarcie Suwalskiego Ośrodka Kultury

Koncerty, spektakle teatralne i filmy będzie można oglądać w sali widowiskowo-teatralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury. Nowa siedziba została w piątek uroczyście otwarta. Przeniosą się do niej z dwóch ośrodków kultury także dzieci i młodzież.
Suwalski samorząd wydał 41 mln zł na nowoczesną siedzibę Suwalskiego Ośrodka Kultury (SOK), w którym znajduje się również sala widowiskowo-teatralna na 650 miejsc, galerie, sale taneczne, plastyczne, edukacji kulturalnej - w sumie o pow. 6,5 tys. metrów kw.

"Suwalczanie, twórcy, artyści i młodzież - wszyscy czekali na otwarcie tego nowoczesnego obiektu. Takiego miejsca brakowało nam w mieście" - powiedział podczas otwarcia prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Główną częścią obiektu jest nowoczesna sala widowiskowo-teatralna, gdzie można organizować spektakle teatralne, operowe, koncerty, musicale i wyświetlać filmy. W SOK znajduje się także druga sala, kameralna, na 250 miejsc z mobilną sceną oraz widownią.

W budynku jest też kilkanaście innych sal do ćwiczeń i zajęć tanecznych, plastycznych, teatralnych, artystycznych i muzycznych. Sale te mają od 30 do 250 metrów kwadratowych każda.

Jak powiedziała dyrektor SOK Bożena Kamińska, placówka jest powołana głównie by edukować kulturalnie dzieci i młodzież z Suwałk.

Ponadto będzie tam działać m.in. najstarszy zespół ludowy regionu "Suwalszczyna". Swoje zajęcia będą mogli prowadzić także dorośli i osoby starsze, m.in. uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jednym z celów powołania placówki jest także organizacja i prezentacja sztuk teatralnych i widowisk artystycznych z całej Polski.

Podczas piątkowego otwarcia odbył się wernisaż wystawy malarstwa artysty pochodzącego z Suwałk Marka Sobczaka pt. "50/50". W nowoczesnej galerii znajdującej się na dziedzińcu obiektu można zobaczyć 50 obrazów artysty. Na otwarcie imprezy goście mogli obejrzeć spektakl Teatru Muzycznego w Gdyni pt. "Skrzypek na dachu" w reżyserii Jerzego Gruzy.

W sobotę teatr wystawi jeszcze dwa spektakle dla mieszkańców miasta. Z kolei w niedzielę gwiazdą będzie jazzman Tomasz Stańko, który wystąpi na koncercie z AUKSO - Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy.

Suwalski Ośrodek Kultury powstał pod koniec 2012 w wyniku połączenia dwóch suwalskich placówek kultury: Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki oraz Młodzieżowego Domu Kultury. Budynek został sfinansowany w 50 proc. z funduszy Unii Europejskiej w ramach Wojewódzkiego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, zaś w 50 proc. z budżetu miasta Suwałki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.