PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkie pieniądze na gospodarkę odpadami

  • pt    13 listopada 2013 - 14:24
Wielkie pieniądze na gospodarkę odpadami

Komisja Europejska potwierdziła 155 mln zł dofinansowania dla projektu Uporządkowanie Gospodarki Odpadami na terenie Subregionu Konińskiego.
Dzięki wsparciu unijnemu, powstanie nowoczesny zakład obsługujący ponad 370 tys. mieszkańców regionu konińskiego.

W sumie inwestycja będzie kosztowała ponad 283 mln zł. Ze względu na dużą wartość przedsięwzięcia, unijny grant musiał być zatwierdzony przez Komisję Europejską. Projekt obejmie budowę zakładu do termicznego przetworzenia odpadów powstających na terenie Konina oraz gmin powiatów: konińskiego, kolskiego, słupeckiego oraz tureckiego.

Czytaj też: Potrzeba kolejnych spalarni odpadów

Instalacja będzie nie tylko utylizowała odpady, ale również wytwarzała energię elektryczną i ciepło, co spowoduje zmniejszenie wykorzystania paliw kopalnych. Dodatkowo w ramach projektu zrekultywowane zostanie 14 składowisk odpadów.

Inwestycja umożliwi wypełnienie wymogów unijnych i krajowych w zakresie zagospodarowania odpadów, ograniczenie negatywnego wpływu odpadów na środowisko oraz zmniejszenie uciążliwości systemu gospodarki odpadami dla mieszkańców.

Projekt koniński jest piątym dużym projektem z sektora gospodarki odpadami zatwierdzonym przez Komisję Europejską. Obecnie oceniany jest również projekt w Kielcach, a ostatni projekt – poznański – przygotowywany jest do przekazania do oceny Brukseli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: