PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie: Ponad 89 mln zł na przebudowę dróg w regionie

  • aw/PAP    24 maja 2017 - 15:26
Wielkopolskie: Ponad 89 mln zł na przebudowę dróg w regionie
Podpisanie umów odbyło się w Poznaniu (fot.umww.pl)

Umowy na unijne dofinansowanie przebudowy i modernizacji sieci drogowej w Lesznie i powiecie leszczyńskim, a także w powiatach kępińskim i rawickim, podpisano w środę (24 maja) w Poznaniu. Samorządy na inwestycje o łącznej wartości ponad 89 mln zł dostaną z UE 67 mln zł.
Umowy z prezydentem Leszna oraz starostami trzech powiatów podpisał w imieniu instytucji zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Marszałek podkreślił, że głównym celem projektów jest promowanie zrównoważonego transportu, poprawa przepustowości dróg i likwidacja tzw. wąskich gardeł. Przebudowa i modernizacja sieci drogowej ma wzmacniać powiązania poszczególnych obszarów województwa.

"Infrastruktura drogowa to coś, czego bardzo pożądają samorządowcy, a co w nowym WRPO jest mniej obecne niż w poprzedniej perspektywie. Zostało to znacząco ograniczone przez KE, tym niemniej pewna pula została przeznaczona na projekty, które poprawiają połączenie ważnych ośrodków czy korytarzy drogowych" - powiedział Woźniak.

Powiat leszczyński zrealizuje dzięki unijnym środkom projekt dotyczący budowy i przebudowy drogi powiatowej łączącej węzeł Nietążkowo budowanej drogi ekspresowej S5 w gminie Śmigiel z drogą wojewódzką nr 305 w Wijewie. W przedsięwzięciu bierze udział pięć samorządów. Całkowita wartość projektu to 49 mln zł, a wartość dofinansowania przekracza 36,7 mln zł. Do przebudowy jest 21,5 km drogi, zbudowany zostanie też odcinek o długości 6,5 km.

Celem inwestycji jest usprawnienie układu komunikacyjnego gmin Wijewo, Włoszakowice i Śmigiel oraz zapewnienie dogodnego połączenia drogowego z drogą ekspresową S5.

Leszno otrzymało z WRPO 2014+ wsparcie na budowę ponad 2 km drogi powiatowej, łączącej węzeł Święciechowa na drodze S5 z wiaduktem drogowym w Lesznie nad linią kolejową Poznań - Wrocław. Inwestycja połączy północną część miasta z drogą ekspresową. Ma też zapewnić korzystny dojazd do istniejących i planowanych terenów inwestycyjnych. Całkowita wartość projektu wynosi 16,6 mln zł, zaś kwota dofinansowania przekracza 12,1 mln zł.

Powiat kępiński przebuduje za 15,9 mln zł odcinek drogi powiatowej o długości blisko 12 km. Starosta kępiński Witold Jankowski powiedział, że droga stanowi główny szlak komunikacyjny powiatu, łączący Kępno z Kaliszem i Koninem. Trasa ta łączy się też z drogą krajową nr 11 Poznań-Katowice.

Powiat rawicki kosztem 7,6 mln zł przebuduje 1,4 km drogi powiatowej Poniec-Rawicz. Na ten cel otrzymał z WRPO 2014+ 5,6 mln zł.

Dotychczas w ramach Poddziałania 5.1.2 "Wzmocnienie regionalnego układu powiązań drogowych (drogi powiatowe i gminne)" Zarząd Województwa Wielkopolskiego wybrał projekty na łączną kwotę dofinansowania ponad 145 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.