PARTNER PORTALU
  • BGK

Wieloletni program wsparcia Bazyliki Mariackiej przez samorząd Gdańska

  • PAP/AH    28 września 2017 - 16:09
Wieloletni program wsparcia Bazyliki Mariackiej przez samorząd Gdańska

Wiosną br. w Bazylice ruszyły szeroko zakrojone prace konserwatorskie.Wiosną br. w Bazylice ruszyły szeroko zakrojone prace konserwatorskie. (Fot. Shutterstock)

Miasto Gdańsk będzie - w ramach wieloletniego programu - wspierać remonty i prace konserwatorskie w Bazylice Mariackiej. W ciągu ośmiu lat samorząd przekaże na ten cel 7,4 mln zł dotacji. Będzie to kolejne wsparcie miasta na rzecz przywracania świetności temu zabytkowi.
• Bazylika Mariacka to największy ceglany kościół na świecie.

• W 2018 roku Gdańsk wesprze świątynię sumą 400 tys. zł, a w każdym kolejnym roku trwania projektu - będzie to milion złotych.

• Przedstawiciele samorządu podpisali też z gospodarzami świątyni umowę na pożyczkę w wysokości 500 tys. zł na wymianę instalacji elektrycznych.

O uruchomieniu przez samorząd wieloletniego programu poinformowano w czwartek (28 września) na konferencji prasowej zorganizowanej w Bazylice. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wyjaśnił, że począwszy od 2018 roku miasto będzie przekazywać gospodarzom świątyni pulę środków, które "mają pozwolić proboszczowi i fachowcom przywracać do świetności różne detale Kościoła Mariackiego".

Jak zaznaczył Adamowicz, w 2018 roku będzie to suma 400 tys. zł, a w każdym kolejnym roku trwania projektu - milion złotych. Prezydent Gdańska dodał, że dzięki takiemu systematycznemu wsparciu gospodarze kościoła, będą mogli spokojnie planować działania na kolejne lata.

Adamowicz wyjaśnił, że wieloletni program "jest projektem bezprecedensowym". - Do tej pory miasto Gdańsk nie brało na siebie takiego finansowego zobowiązania wobec innej osoby prawnej (…), ale Bazylika Mariacka jest tego warta - powiedział Adamowicz.

Proboszcz Bazyliki Mariackiej ksiądz prałat Ireneusz Bradtke wyjaśnił, że przekazywane systematycznie przez samorząd środki pozwolą planować kolejne prace konserwatorskie w świątyni, w tym te przy obiektach stanowiących wyposażenie Bazyliki. Dodał, że do każdego miliona złotych przekazanego przez miasto, Bazylika co roku planuje dołożyć około 300 tys. zł pozyskanych samodzielnie.

Proboszcz przypomniał, że przy świątyni działa składająca się z naukowców rada konserwatorska. - Zadaniem rady jest wyznaczanie kierunków działań, które są konieczne do podjęcia w celu dobrego zachowania i ratowania tego bezcennego zabytku - wyjaśnił proboszcz. Dodał, że zakres prac konserwatorskich w kolejnych latach będzie konsultowany z miejskim konserwatorem zabytków.

W czwartek przedstawiciele samorządu podpisali też z gospodarzami świątyni umowę na pożyczkę w wysokości 500 tys. zł, które to środki mają zostać przeznaczone na wymianę instalacji elektrycznych, alarmowych, przeciwwłamaniowych itp. Jak wyjaśnił ks. Bradtke, prac tych nie można było sfinansować z unijnych dotacji, które pozyskała świątynia, a trzeba je wykonać bardzo pilnie, bo "instalacja elektryczna w Bazylice pochodzi z lat 60.". Proboszcz zaznaczył, że pożyczka zostanie spłacona w ciągu 10 lat.

Wiosną br. w Bazylice ruszyły szeroko zakrojone prace konserwatorskie. Gros z nich ma zakończyć się w grudniu przyszłego roku. Prace obejmą elewacje, dachy, posadzki i ołtarz główny kościoła. Mają one pochłonąć 21,6 mln zł. Na sumę tą składa się ponad 18 mln zł dofinansowania z UE, 2,5 mln zł dotacji z budżetu Gdańska oraz ok. 1 mln zł przekazany przez Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej i wspólnotę parafialną.

To największe - po przeprowadzonym już remoncie wieży - prace, jakie przejdzie zabytek od czasu odbudowy z wojennych zniszczeń. W ich ramach wszystkie elewacje świątyni są badane cegła po cegle i tam, gdzie zachodzi taka potrzeba, konserwatorzy wymieniają lub uzupełniają cegły oraz zaprawy. Restaurację przejdą także wszystkie kamienne portale i bramy prowadzące do bazyliki, oba zewnętrzne zegary - groblowy i słoneczny oraz część okien.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: