Wiemy kto wybuduje krakowską spalarnię

Budową spalarni odpadów komunalnych w Krakowie ma się zająć polsko-belgijsko-hiszpańskie konsorcjum firm z Budimeksem SA na czele - poinformował w czwartek Urząd Miasta. Spalarnia ma być gotowa do końca 2015 r.
Wiemy kto wybuduje krakowską spalarnię
Za realizację budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów odpowiada Krakowski Holding Komunalny SA (KHK). Po ogłoszeniu upadłości poznańskiej firmy PBG - lidera konsorcjum, które złożyło najlepszą ofertę w przetargu na budowę spalarni - prawnicy KHK SA analizowali sytuację, w jakiej znalazł się ten projekt.

Czytaj też: Więcej czasu w przetargu krakowskiej spalarni

Jak poinformował w czwartek Urząd Miasta ostatecznie Krajowa Izba Odwoławcza nakazała wykluczenie konsorcjum PBG, w konsekwencji czego podjęto decyzję o wyborze oferty konsorcjum firm Budimex SA, Keppel Seghers Belgium NV i Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares SA.

Prace przy budowie spalarni mają się rozpocząć niezwłocznie po podpisaniu kontraktu. Wykonawca będzie miał 1 tys. 100 dni na realizację tej inwestycji.

Zgodnie z planem, jeśli gmina nie chce stracić unijnego dofinansowania, Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów ma być gotowy do końca 2015 r.

Koszt budowy spalarni to 645 mln zł netto. Z unijnego Funduszu Spójności zostanie pokryte 58 proc. tej kwoty (371 mln zł), a 270 mln zł to pożyczka z NFOŚ.

Do przetargu na wykonawcę inwestycji stanęło kilkanaście podmiotów, ale ostatecznie złożono cztery oferty.
Inwestycja jest ostatnim i najważniejszym elementem tworzonego od kilku lat w Krakowie kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Budowa spalarni jest niezbędna, bo w 2016-2017 roku zostanie zapełnione komunalne wysypisko śmieci w Baryczy.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE