PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiemy, kto wybuduje nowczesny ratusz w Konstancinie

  • Konstancin24.eu    31 października 2014 - 12:55

Budowa nowego ratusza w Konstancinie-Jeziornie będzie kosztowała prawie 24,6 mln złotych. 27 października urzędnicy ostatecznie rozstrzygnęli przetarg na wykonawcę, który rozpocznie budowę jeszcze w tym roku.
O umowę ubiegało się 11 firm i jedno konsorcjum. Zaproponowane ceny wahały się od ponad 24 do blisko 33 mln złotych. 26 września 2014 r. rozstrzygnięto przetarg, wybierając firmę Dorbud S.A. z Kielc, która zaproponowała wybudowanie budynku wraz z infrastrukturą i parkingiem za ponad 24,8 mln złotych. Co prawda nie była to najniższa oferta, ale wybrana pierwotnie firma dała najdłuższy, aż 10-letni okres gwarancji.

Firma, która złożyła najniższą ofertę i zaproponowała 5 lat gwarancji, odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej. Po rozpatrzeniu sprawy przez KIO urzędnicy musieli unieważnić pierwsze rozstrzygnięcie i ponownie wybrać najkorzystniejszą ofertę. Ostatecznie przetarg wygrał oferent, który odwołał się do KIO.

Ratusz zbuduje polsko-hiszpańskie konsorcjum firm, którego liderem jest spółka Coprosa Polska. Gmach będzie kosztował dokładnie 24.599.235,25 złotych.

Władze miasta wkrótce będą mogły podpisać umowę z wykonawcą, który jeszcze w tym roku rozpocznie budowę. Nowy ratusz ma być gotowy w ciągu dwóch lat. Jeśli nie pojawią się nieprzewidziane komplikacje i cała inwestycja będzie przebiegała zgodnie z planem, pod koniec 2016 roku urzędnicy będą mogli wprowadzić się do nowej siedziby.

Nowy ratusz według wybranego w konkursie projektu pracowni "Brzozowski Grabowiecki Architekci" z Warszawy ma powstać na działkach o powierzchni ok. 1,5 ha, znajdujących się między ul. Kolejową i Piaseczyńską.

Elewacja budynku ma zostać wykończona czerwoną cegłą, podobną do tej, z której zbudowano Starą Papiernię. Budynek będzie miał przeszklenia i dwa kwadratowe dziedzińce, co ma nawiązywać do wnętrza konstancińskiej tężni. Na jednym z dziedzińców ma zostać posadzony dąb - herbowe drzewo Konstancina-Jeziorny. Budynek ma mieć 2,5 tys. m² powierzchni użytkowej. Najwyższa część będzie dwukondygnacyjna, zwieńczona wieżą z zegarem.

Ratusz ma być nowoczesny, skomputeryzowany, funkcjonalny, ekologiczny i dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Centralnym miejscem nowego urzędu ma być rozbudowana część obsługi mieszkańca z recepcją i tematycznymi okienkami. W nowym budynku znajdzie się również przestronna sala obrad Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny, gabinet burmistrza, pokoje urzędników, a także otwarta część usługowa, gdzie będą zlokalizowane m.in. sklepy, poczta, kiosk, kawiarnia czy bank.

Przygotowania do budowy nowego ratusza trwają już kilkanaście lat. Nowa siedziba magistratu, rozproszonego obecnie w kilku ciasnych budynkach, z pewnością usprawni pracę urzędników i poprawi obsługę mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.