PARTNER PORTALU
  • BGK

Wieża gmachu Muzeum Narodowego otwarta

  • PAP    11 kwietnia 2012 - 19:50
Wieża gmachu Muzeum Narodowego otwarta

W środę w Szczecinie otwarto wyremontowaną wieżę gmachu głównego Muzeum Narodowego. Ma ona niebawem zostać udostępniona zwiedzającym. Na wieżę powróciła wystawa "Astronomiczna Eureka".
Podczas remontu czworobocznej wieży z wysokim dachem tzw. "namiotowym" m.in. pokryto blachą miedzianą szczyt, "hełm" oraz pomieszczenie widokowe znajdujące się pomiędzy nimi. Zostało ono również ocieplone od wewnątrz i odświeżone. Z pomieszczenia można dostać się na taras widokowy, którego podłoga została pokryta kafelkami. Wieża zyskała także nowe rynny.

Remont wieży zaczął się jesienią 2011 r. Koszt remontu to prawie 666 tys. zł. Pieniądze pochodziły z budżetu województwa zachodniopomorskiego (zabierz głos/oceń marszałka).

Wieża ma blisko 50 m wysokości, na szczyt prowadzi 230 stopni. Z jej tarasu można podziwiać panoramę miasta i portu. Przy dobrej widoczności można dostrzec oddalony o blisko 40 km Stargard Szczeciński (zabierz głos/oceń prezydenta).

Na wieżę po remoncie powróciła wystawa "Astronomiczna Eureka". W przygotowanym planetarium, na specjalnej kopule podczas seansów będą wyświetlane sferyczne gwiazdozbiory, planety, galaktyki i inne obiekty astronomiczne oraz filmy popularno-naukowe.

Na wystawie pokazywane będą również dynamiczne obrazy powierzchni Słońca uzyskane z teleskopu Europejskiej Agencji Kosmicznej SOHO. Przestrzenny obraz Słońca o średnicy ponad trzech metrów stworzony został za pomocą komputera, ekranu telewizyjnego oraz specjalnego systemu luster. Znajdą się tutaj także odwzorowania dwóch charakterystycznych fragmentów nieba: gwiazdozbioru Oriona z Syriuszem i Drogą Mleczną oraz otoczenie gwiazdy Polarnej z Dużym i Małym Wozem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.