PARTNER PORTALU
  • BGK

Wieża ratuszowa w Świdnicy na finiszu

  • PAP    5 marca 2012 - 18:10
Wieża ratuszowa w Świdnicy na finiszu

Ważący ponad 27 ton metalowy hełm zamontowano w poniedziałek na szczycie odbudowywanej wieży ratuszowej w Świdnicy (Dolnośląskie). Wieża, po trwającej dwa lata odbudowie, ma zostać oddana do użytku w czerwcu.
Świdnicki ratusz stracił wieżę 5 stycznia 1967 r. w wyniku katastrofy budowlanej, spowodowanej źle prowadzonymi pracami rozbiórkowymi. W 2010 r. rozpoczęła się jej odbudowa, a poniedziałkowa operacja ustawienia 27-tonowego hełmu była jej zwieńczeniem.

Czytaj też: Ratusz w Tarnowie odzyskał dawny blask

Hełm został wykony z metalu i ozdobiony elementami drewnianymi oraz miedzianą blachą. Został podzielony na dwie cześć. W części stanowiącej kopułę i iglicę schowano pamiątki od mieszkańców Świdnicy.

Jak poinformował rzecznik świdnickiego magistratu Stefan Augustyn, obecnie na wieży będą prowadzone prace wykończeniowe.

- Jej otwarcie planowane jest na czerwiec - powiedział rzecznik.

Odbudowa wieży kosztowała około 9 mln zł, z czego około 6 mln zł to środki unijne.

Pierwszy budynek świdnickiego ratusza powstał w latach 30. XIV w. Pod koniec XIV w., w latach 40. XVI w. oraz na początku wieku XVIII świdnicki ratusz był odbudowywany po kolejnych pożarach. W 1757 r. wieżę ratuszową zniszczył wojska austriackie, kilka lat później świdniczanie po raz kolejny ją odbudowali. Wieża przetrwała do 1967 r., kiedy to runęła podczas nieudolnie prowadzonych prac rozbiórkowych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.