Wild: Wszystko wskazuje na to, że we wtorek rząd zajmie się CPK

Wszystko wskazuje na to, że we wtorek (3 października) Rada Ministrów zajmie się Centralnym Portem Komunikacyjnym - powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.
Wild: Wszystko wskazuje na to, że we wtorek rząd zajmie się CPK
Port lotniczy "Solidarność" ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów (fot. pixabay.com)

W miniony wtorek rząd miał się zająć projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port "Solidarność" - Centralny Port Komunikacyjny (CPK) dla Rzeczypospolitej Polskiej. Ostatecznie punkt ten nie znalazł się jednak w porządku obrad.

Wild w trakcie rozmowy w RMF FM wskazał, że rząd nie zajął się wówczas CPK, m.in. dlatego, że powstały pewne wątpliwości, o wyjaśnienie których został poproszony. "Gdybyśmy mieli się nimi zająć podczas Rady Ministrów, Rada Ministrów prawdopodobnie nie skończyłaby się we wtorek" - powiedział.

"Wszystko wskazuje na to, że we wtorek rząd zajmie się tym punktem" - podał Wild.

Port lotniczy "Solidarność" ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, w powiecie grodziskim. Koszt budowy CPK wyniesie ok. 31-35 mld zł, jego budowa ma potrwać 10 lat.

Jak mówił Wild, przedstawiając koncepcję CPK, pierwszy samolot ma odlecieć z Centralnego Portu Komunikacyjnego w połowie 2027 r.

Najbliższe dwa lata mają być okresem przygotowawczym do inwestycji. Zgodnie z przyjętym w kwietniu rozporządzeniem w tej sprawie CPK ma być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym oraz kolejowym.

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości. Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów - to o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina wynosi 20 mln osób rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE