PARTNER PORTALU
  • BGK

Winne wzgórze w Zielonej Górze zyska nowe oblicze

  • PAP/EM    4 kwietnia 2017 - 17:23
Winne wzgórze w Zielonej Górze zyska nowe oblicze
Na wzgórzu znajduje się słynna zielonogórska Palmiarnia (fot. zielona-gora.pl)

Ponad 8 mln zł będzie kosztowała rewitalizacja winnego wzgórza w Zielonej Górze. To jedno z najbardziej znanych miejsce w tym mieście i dowód wiekowych tradycji winiarskich.
• Podpisano umowę na rewitalizację Wzgórza Winnego w Zielonej Górze.

• W ramach inwestycji m.in. na zboczach wzgórza powstanie system kanałów i kaskad, a także ozdobny zbiornik retencyjny. Będą też dwie kurtyny wodne oraz fontanna posadzkowa w parkowej części wzgórza.

•Zakończenie wszystkich prac planowane jest na połowę maja przyszłego roku.

Władze miasta podpisały umowę z wykonawcą inwestycji - poinformowała Monika Zapotoczna z biura prezydenta Zielonej Góry.

"Wzgórze winne to wizytówka Zielonej Góry, to miejsce historyczne. Tam był pierwszy nabot, czyli takie miejsce, w którym produkowano wino i dookoła, którego były winnice. Zatem jest to szczególne miejsce dla Zielonej Góry, które nawiązuje do tradycji winiarskich. Jest to bardzo popularne miejsce wśród zielonogórzan i nie tylko zielonogórzan" - powiedziała wiceprezydent Zielonej Góry Wioleta Haręźlak.

Założenia rewitalizacji robią wrażenie. Na zboczach wzgórza powstanie system kanałów i kaskad, a także ozdobny zbiornik retencyjny. Będą też dwie kurtyny wodne oraz fontanna posadzkowa w parkowej części wzgórza. Ponadto, zmiany obejmą winnicę. Obok niej zostanie wybudowana piwniczka winna. Na wzgórzu powstaną dwa place zabaw dla dzieci.

Wzgórze i Palmiarnia zyskają nowe oświetlenie, zostaną wybudowane nowe alejki i wymieniona mała infrastruktura. Renowacji zostaną poddane rzeźby, zostaną wykonane nowe nasadzenia roślin. W planie jest także nowa organizacja terenu przy samej Palmiarni.

"Chcemy, żeby to wzgórze było jeszcze piękniejsze, jeszcze bardziej funkcjonalne i przyjazne dla wszystkich turystów"- dodała Haręźlak.

Na wzgórzu znajduje się Palmiarnia - reprezentacyjny zielonogórski lokal. To piąta jej wersja. Tyle razy zmieniał się wygląd tej Palmiarni - poinformował kierownik Palmiarni Rafał Drochliński.

Przetarg na rewitalizację winnego wzgórza wygrała firma Exalo Drilling, która wykona je za nieco ponad 8,1 mln zł. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na połowę maja przyszłego roku. Miasto na ten projekty uzyskało 85 proc. dofinansowania z funduszy unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.