PARTNER PORTALU
  • BGK

Wirtualny spacer po bibliotece

  • PAP    13 października 2010 - 09:42
Wirtualny spacer po bibliotece

Choć budowane w Katowicach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka zostaną oddane do użytku najwcześniej za rok, można je zwiedzać wirtualnie.
Zanim budynek zostanie otwarty dla czytelników, wirtualny spacer i animację prezentującą kolejne etapy budowy można oglądać na stronie internetowej www.ciniba.us.edu.pl. Dzięki temu już teraz można zobaczyć, jak gmach będzie wyglądał w środku i jak prezentuje się w przestrzeni miasta.

Odwiedzić można te części biblioteki, które zostaną oddane do dyspozycji czytelników. Podczas wirtualnego spaceru można zobaczyć np. hol główny na parterze oraz czytelnie i pracownie na pierwszym i drugim piętrze. Można też swobodnie przejść się wzdłuż regałów z książkami albo zatrzymać przy stanowiskach do pracy indywidualnej i miejscach do odpoczynku.

Centrum będzie miało powierzchnię całkowitą przekraczającą 13 tys. m kw. Będzie to tzw. biblioteka hybrydowa. Oznacza to, że jednocześnie udostępniane będą wszystkie typy dokumentów, niezależnie od nośnika, na jakim się znajdują: książki, czasopisma, bazy danych, teksty elektroniczne, materiały audiowizualne, multimedialne oraz zbiory dostosowane do specjalnych grup użytkowników (np. osób niepełnosprawnych).

Projekt Centrum przewiduje wydzielenie miejsca na książki w wolnym dostępie dla czytelników, inne rodzaje zbiorów bibliotecznych, stanowiska komputerowe dla użytkowników i personelu. W centrum znajdzie się także miejsce dla pracowni pomocniczych: reprograficznej, ksero, audiowizualnej, mikrofilmowej, digitalizacji zbiorów, komputerowej, a także tzw. pokoje pracy indywidualnej, przeznaczone na prowadzenie badań, studiowanie i pisanie prac.

Z Centrum będą mogli korzystać nie tylko studenci. Ma ono pełnić funkcję salonu intelektualnego miasta i regionu, gdzie przewidziano miejsce na tzw. niebiblioteczne funkcje, jakie spełniać będzie między innymi sala konferencyjna i aneks wystawowy.

Wartość projektu to blisko 79,5 mln zł, z czego prawie 53 mln zł pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Choć oddanie gmachu do użytku zaplanowano na 2012 r., niewykluczone, że dojdzie do tego już za rok.

Poza UE, Uniwersytetem Śląskim i Uniwersytetu Ekonomicznym w Katowicach projekt współfinansują samorząd woj. śląskiego, Miasto Katowice oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.