PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiślany Zbiornik Włocławski: pogłębianie będzie kontynuowane

  • PAP/AT    24 marca 2016 - 13:05
Wiślany Zbiornik Włocławski: pogłębianie będzie kontynuowane

Zbiornik Włocławski, największy sztuczny akwen w Polsce, rozciąga się na Wiśle od Płocka (Jezioro Włocławskie, fot.wikipedia.org/M.)

• Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie planuje kontynuowanie pogłębiania wiślanego Zbiornika Włocławskiego.
• Wkrótce zostaną wytypowane miejsca tych prac.
• Ich koszt wyniesie 1,1 mln zł.
Zbiornik Włocławski, największy sztuczny akwen w Polsce, rozciąga się na Wiśle od Płocka (Mazowieckie) do Włocławka (Kujawsko-pomorskie). Ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku, która zarządza obecnie spółka Energa Wytwarzanie.

Jak poinformowała zeczniczka warszawskiego RZGW Urszula Tomoń, na przełomie marca i kwietnia, czyli po przejściu wiosennego wezbrania, przeprowadzone zostaną pomiary głębokościowe Zbiornika Włocławskiego, które pozwolą określić stan koryta Wisły w tym rejonie oraz wytypować miejsca wymagające pogłębiania.

"Realizacja prac przewidziana jest w okresie od lipca do listopada 2016 r. Koszt to 1 mln 100 tys. zł, z czego 400 tys. zł pokryje RZGW w Warszawie, a resztę dołoży Energia Wytwarzanie" - wyjaśniła Tomoń. Zaznaczyła, iż w związku z planowanym pogłębianiem Zbiornika Włocławskiego obecnie warszawski RZGW czeka "na zapewnienie finansowania ze środków Ministerstwa Środowiska".

Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach zadania "Roboty pogłębiarskie na Zbiorniku Włocławek w celu zmniejszenia zagrożenia powodziowego terenów znajdujących się w obrębie oddziaływania stopnia".

Wisłą każdego roku do Zbiornika Włocławskiego spływają z górnego biegu rzeki duże ilości piasku oraz mułu i żwiru. Efektem są miejscowe wyniesienia wiślanego dna, które przy obfitych i długotrwałych wezbraniach wody stanowią zagrożenie powodziowe dla okolicznych terenów. Według szacunków, ogółem do usunięcia w końcowej części akwenu jest ok. 2 mln metrów sześc. piasku. W ostatnich latach, co roku w rejonie Zbiornika Włocławskiego i powyżej niego wydobywanych jest średnio ok. 200-250 tys. metrów sześciennych piasku.

Pogłębianie Wisły w rejonie Zbiornika Włocławskiego i powyżej niego rozpoczęto po powodzi w lutym 1982 r., gdy w wyniku zatoru lodowego na rzece zalana została lewobrzeżna część Płocka - Radziwie oraz kilka okolicznych miejscowości. Według Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, powódź ta była największą i jednocześnie najgroźniejszą powodzią zatorową w Polsce w XX wieku. Rzeka zalała wtedy ok. 10 tys. ha gruntów i ponad 5 tys. budynków. Ewakuowano ok. 14 tys. ludzi i ok. 12 tys. sztuk zwierząt.

Prace pogłębiarskie koryta środkowego biegu Wisły przerwano w latach 90. XX wieku. Zostały one wznowione po powodzi 2010 r., która dotknęła wtedy dwukrotnie - w maju i czerwcu - znaczną położone pod Płockiem gminy Gąbin i Słubice. Wezbrana rzeka zalała wówczas ponad 20 miejscowości, mniej więcej 6 tys. ha, zamieszkałych przez 4 tys. osób. Ewakuowano wtedy ponad 2,5 tys. osób i ponad 2,3 tys. zwierząt. Systematycznego pogłębiania Wisły w rejonie Zbiornika Włocławskiego i powyżej niego, w ramach stałych działań przeciwpowodziowych, domagają się okoliczni mieszkańcy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: