PARTNER PORTALU
  • BGK

Wkrótce przebudowa skrzyżowań w Nowej Dębie i Lutoryżu

  • bad/PAP    4 sierpnia 2016 - 17:29
Wkrótce przebudowa skrzyżowań w Nowej Dębie i Lutoryżu

Na Podkarpaciu znikną kolejne niebezpieczne miejsca. Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad realizuje kolejne zadania w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych (PLMN). W najbliższym czasie rozpocznie się przebudowa skrzyżowań w Nowej Dębie i Lutoryżu.
Jak poinformowała rzeczniczka GDDKiA w Rzeszowie Joanna Rarus, w czwartek otwarte zostały oferty w przetargu na poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 9 w Nowej Dębie i w Lutoryżu na drodze krajowej nr 19. "W obu przypadkach prace polegać będą na przebudowie tych niebezpiecznych skrzyżowań. Prace zakończyć się mają w październiku 2017 r." - dodała.

W przypadku inwestycji w Nowej Dębie oferty złożyły trzy firmy, ceny przez nie zaoferowane wynoszą od ponad 2,2 mln zł do prawie 2,4 mln zł. GDDKiA szacowała, że prace kosztować będą ponad 2,8 mln zł.

Czytaj też: Rzeszów powiększa granice. W nowe osiedle zostanie zainwestowane 20 mln zł

Natomiast przebudową skrzyżowania w Lutoryżu zainteresowane są dwie spółki. Oferty wynoszą ponad 1,3 mln zł i ponad 1,6 mln zł. To znacznie więcej niż szacunki GDDKiA, która planowała przeznaczyć na tę inwestycję prawie 600 tys. zł.

Rarus przypomniała, że do tej pory w ramach PLMN realizowane są cztery zadania, a dla kolejnych 37 prowadzona jest procedura przetargowa.

W sumie na Podkarpaciu ma zostać zrealizowanych 54 zadań z tego programu z czego 20 w systemie buduj (zakończenie robót w 2016r.), a 34 w projektuj-buduj (realizacja w latach 2016-2017).

"Tylko w ciągu dwóch lat w naszym województwie powstanie m.in. łącznie 28 km chodników oraz 28 zatok autobusowych. Dodatkowo cztery skrzyżowania zostaną przebudowane, a 26 przejść dla pieszych zostanie oznakowanych znakami na wysięgnikach. Szacunkowa łączna wartość zrealizowanych zadań wyniesie ponad 61 mln zł" - zaznaczyła rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych jest załącznikiem do rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Inwestycje z PLMN obejmują m.in. budowę chodników, przejść dla pieszych, montaż sygnalizacji świetlnej i dodatkowych znaków, przebudowę skrzyżowań czy budowę zatok autobusowych. Inwestycje te mają przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków na polskich drogach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.