PARTNER PORTALU
  • BGK

Wkrótce przetargi na prace na przejściu granicznym

  • PAP    3 grudnia 2013 - 15:52
Wkrótce przetargi na prace na przejściu granicznym

W styczniu i lutym 2014 r. Podlaski Urząd Wojewódzki ogłosi przetargi na dokończenie prac na budowie przejścia granicznego z Białorusią w Połowcach. Przejście ma być gotowe w 2015 r.
W przetargach będzie m.in. wybierany wykonawca, który zbuduje plac na przejściu; wybrani zostaną również dostawcy sprzętu biurowego i wyposażania niezbędnego do przeprowadzania kontroli granicznych. Będzie m.in. kupowany specjalistyczny sprzęt rentgenowski do prześwietlania pojazdów - poinformowała PAP wicedyrektor wydziału infrastruktury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku Ewa Stachowicz.

We wtorek urzędnicy pokazali dziennikarzom postępy prac w Połowcach.

Stachowicz powiedziała, że gotowych jest już 14 z planowanych 22 budynków na przejściu granicznym, a pozostałe są w budowie. Gotowe obiekty czekają na wyposażenie. Pieniądze na ten cel mają pochodzić ze środków szwajcarskich.

Łącznie ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy ma pochodzić 61 mln zł (51 mln zł ze strony szwajcarskiej, 10 mln zł z budżetu państwa). 18 mln zł z tej sumy już zakontraktowano, a pozostałe 43 mln zł są przeznaczone na przyszłoroczne przetargi. Inwestycję wesprze również 10 mln zł z budżetu państwa oraz 800 tys. zł z Funduszu Granic Zewnętrznych.

Stachowicz przypomniała, że pierwsze prace geodezyjne w związku z rozbudową przejścia w Połowcach rozpoczęły się w 2008 r. Od 2010 roku z budżetu państwa na inwestycję trafiło 31 mln zł; 38 mln zł pochodzi z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś (Białorusini modernizują także z tego programu przejście po swojej stronie granicy).

Urząd wojewódzki informował już wcześniej, że po rozbudowie polsko-białoruskie przejście Połowce-Pieszczatka będzie otwarte w 2015 r., gdy zakończą się również prace po białoruskiej stronie. Całkowity koszt tej inwestycji po polskiej stronie szacowany jest na 173 mln zł, ale kwota ta może ulec zmianie po przetargach. Rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł poinformowała, że dotychczasowe prace kosztowały 73 mln zł.

Do czasu zakończenia rozbudowy przejście ma charakter bilateralny. Oznacza to, że mogą z niego korzystać jedynie obywatele Polski i Białorusi poruszający się samochodami osobowymi. Nie ma ruchu tirów. Po rozbudowie przejście będzie dostępne dla obywateli wszystkich państw. Modernizacja ma także sprawić, że zwiększy się tam ruch, a odprawy graniczne będą szybsze.

Po modernizacji przejście w Połowcach ma zająć ok. 18 ha. Szacuje się, że służby graniczne będą mogły odprawiać tam w ciągu doby w obu kierunkach około 200 samochodów ciężarowych o ładowności do 7,5 tony (teraz tylko do 3,5 tony) oraz ok. 2000 tys. aut osobowych i ponad 50 autokarów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.