PARTNER PORTALU
  • BGK

Wkrótce remont ulic i torowiska wokół placu Wolności w Katowicach

  • PAP    23 września 2013 - 10:28
Wkrótce remont ulic i torowiska wokół placu Wolności w Katowicach

27 września rozpocznie się remont ulic, chodników i torowiska tramwajowego wokół placu Wolności w Katowicach. To kolejny etap przebudowy śródmieścia, który - podobnie jak poprzednie - będzie wiązał się z utrudnieniami dla kierowców, pasażerów i pieszych.
W związku z planowanymi pracami w rejonie pl. Wolności wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Władze Katowic proszą o wyrozumiałość i zapewniają, że inwestycja przyczyni się do poprawy komfortu podróżowania w tej części miasta.

Przebudowa pl. Wolności będzie kolejnym etapem prac po kończącym się remoncie ul. 3 Maja, łączącej ten plac z Rynkiem. Na ul. 3 Maja wymieniono już nawierzchnię i zmodernizowano torowisko.

Prace związane z modernizacją torowiska i sieci trakcyjnej na pl. Wolności prowadzone będą w dwóch etapach. Część z nich - po stronie północnej - powinna zakończyć się w listopadzie tego roku. Wtedy budowlańcy przeniosą się na południową część placu.

Czytaj też: Kolejny etap remontu linii tramwajowej Katowice-Sosnowiec

Zgodnie z przyjętym harmonogramem roboty budowlane mają być zakończone jest jeszcze w tym roku, natomiast prace wykończeniowe i rekultywacyjne przeprowadzone zostaną wiosną przyszłego roku. Remont jezdni i chodników wokół pl. Wolności jest planowany na 2014 r.

Na czas remontu zamknięta dla ruchu samochodowego zostanie część pl. Wolności od ul. Sokolskiej do ul. Gliwickiej, łącznie z zamknięciem wyjazdu z ul. Gliwickiej na pl. Wolności. Jezdnia na odcinku od ul. Matejki do ul. Sokolskiej zostanie zawężona do jednego pasa ruchu.

Czytaj też: Remonty drogą przez mękę

Objazd od skrzyżowania ulic Sokolskiej i Mickiewicza do Gliwickiej, Mikołowskiej i Słowackiego poprowadzony będzie ulicami: Mickiewicza, Dąbrówki, Gliwicką, Goeppert-Mayer i Sądową. Objazd od skrzyżowania ulic Mikołowskiej i Słowackiego Gliwickiej i Grundmanna wyznaczony będzie ulicami Sądową i Goeppert-Mayer.

Dojazd do ul. Sądowej oraz fragmentu pl. Wolności pomiędzy ulicami Gliwicką i Matejki odbywać się będzie od ul. Goeppert-Mayer, z jednoczesnym odwróceniem kierunku ruchu na ul. Sądowej od ul. Goeppert-Mayer do pl. Wolności oraz wprowadzeniem ruchu dwukierunkowego na łączniku ulic Sądowej i Sobieskiego. Ze względu na zmianę kierunku ruchu na ul. Sądowej sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Sadowej i Goeppert-Mayer będzie wyłączona.

Modernizacja tej części miasta oznacza też zmiany w ruchu tramwajów. Będą one jeździć dwukierunkowo jednym torem po południowej stronie pl. Wolności. Linie tramwajowe nr 7, 20 i 40 będą kursowały przez pl. Wolności bez zmian. Pasażerowie będą korzystali z przystanków tramwajowych na ul. 3 Maja (w rejonie Galerii Katowickiej) oraz na ulicy Gliwickiej pomiędzy pl. Wolności i ul. Sobieskiego - stanowiska przystankowe przesunięte zostaną o ok. 50 m w stronę ul. Sobieskiego.

Od 27 do 29 września stworzone będą rozjazdy technologiczne, dzięki którym od 30 września tramwaje w relacji ul. 3 Maja-Gliwicka jeździć będą po jednym torze od południowej strony pl. Wolności. W tych dniach ruch tramwajowy w ul. 3 Maja i Gliwickiej zostanie jednak czasowo zawieszony. Linie nr 7, 40 i 46 zostaną zawieszone, tramwaje linii nr 20 kursować będą na trasie Szopienice Pętla - Brynów Pętla, wznowione zostanie kursowanie linii nr 13 (Siemianowice pl. Skargi - pl. Miarki), a pomiędzy ul. 3 Maja a Gliwicka do Chorzowa uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza.

Zmiana organizacji ruchu dotyczy także autobusów. Trasa części linii będzie wiodła ulicami: Opolską, Dąbrówki, Gliwicką, Goeppert-Mayer. Przystanki z placu Wolności będą przeniesione na ulice Opolską i Sokolską. Niektóre autobusy będą odjeżdżały z tymczasowego stanowiska przy ul. Opolskiej, skąd pojadą ulicami Sobieskiego i Mickiewicza. Szczegóły zmian dostępne są na stronach internetowych organizatora komunikacji.

Zakończenie całości prac związanych z modernizacją układu komunikacyjnego wokół placu Wolności jest planowane w drugiej połowie 2014 r. Przebudowa pl. Wolności i ul. 3 Maja będzie kosztowała miasto ok. 9 mln zł. Remont torowisk pochłonie natomiast ok. 11 mln zł. To część realizowanego przez Tramwaje Śląskie projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w aglomeracji górnośląskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.