PARTNER PORTALU
  • BGK

Wkrótce ruszą prace estetyzacyjne Dworca Centralnego

  • PAP    12 lutego 2015 - 18:06
Wkrótce ruszą prace estetyzacyjne Dworca Centralnego
fot.pkpsa.pl

Na przełomie lutego i marca rozpoczną się prace związane z estetyzacją Dworca Centralnego w Warszawie. Inwestycja zakłada m.in. budowę antresoli w hali dworca oraz remont podziemnych części obiektu.
"Obiekty takie jak Dworzec Centralny wymagają cyklicznego dostosowywania do zmieniających się potrzeb pasażerów. Każdego dnia z tego dworca korzysta ponad 60 tysięcy osób. Chcemy, aby budynek był bardziej funkcjonalny i przyjazny. Stąd pomysł na nowe zagospodarowanie przestrzeni w hali głównej" - powiedział cytowany w komunikacie członek zarządu PKP Jarosław Bator.

Największą zmianą na Dworcu Centralnym będzie nowa aranżacja hali głównej. Z hali znikną stojące obecnie na jej środku szklane punkty usługowe, a nowe lokale o charakterze komercyjnym pojawią się pod ścianami. Środek hali ma być pusty. W hali powstanie również antresola, na którą będzie można dotrzeć schodami ruchomymi. Jak podkreśla PKP dzięki takiej zmianie podróżni zyskają dodatkową przestrzeń do oczekiwania na pociąg.

Zmiany czekają także nieremontowaną dotychczas podziemną część Dworca Centralnego, która znajduje się nad peronami. I tak galeria zachodnia i część galerii północnej, zostaną dostosowane do pozostałych wyremontowanych już galerii podziemnych. Dodatkowo, lokale na galerii zachodniej zostaną przeniesione na jedną stronę, co pozwoli na uzyskanie większej przestrzeni w podziemnych korytarzach.

Równolegle do estetyzacji, wykonawca zrealizuje prace związane z montażem systemu ogrzewania hali głównej.

Prace związane z realizacją inwestycji rozpoczną się na przełomie lutego i marca br. i mają trwać do końca roku. Spółka PKP wyłoniła już wykonawcę estetyzacji obiektu jest nią firma Winnicki Sp. z o.o. Szczegółowy harmonogram inwestycji będzie znany po podpisaniu umowy z wykonawcą - ma to nastąpić jeszcze w lutym. Koszt inwestycji 19,5 mln zł.

"PKP S.A. dołoży starań, aby wszystkie prace inwestycyjne na dworcu powodowały jak najmniejsze utrudnienia dla pasażerów" - zapewnił przewoźnik. O planowanej zmianie w organizacji ruchu mają informować odpowiednie oznaczenia umieszczone na terenie obiektu. Pomocą podróżnym będą służyć również mobilni informatorzy.

Obecnie na terenie Dworca Centralnego trwają prace związane z izolacją termiczną stropodachu oraz wymianą ruchomych schodów. Obie inwestycje zakończą się w I kwartale br.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • pasażer, 2015-02-12 21:49:51

    Pan BATOR i PKP z Dworca PKP w Poznaniu zrobili Centrum Handlowe z doczepionymi kasami PKP. Położenie, logistyka , oznaczenie fatalne. Teraz próbują to poprawić - ale jak dziadostwo można poprawić ?? - ale ważne że inni zarobią kolejne pieniądze. To tak jak w Dworzec Centralny przenieść do Złotych T...arasów na I piętro a Centralny przeznaczyć na Centrum Handlowe. Tak zrobili w Poznaniu- jak problem, sport to zdrowie zwłaszcza dla seniorów i inwalidów. Wynieśli dworzec PKP na bok .  rozwiń