PARTNER PORTALU
 • BGK

Wkrótce ruszy modernizacja Piotrkowskiej

 • PAP    18 listopada 2011 - 13:17
Wkrótce ruszy modernizacja Piotrkowskiej

Około 60 mln zł kosztować ma renowacja reprezentacyjnej ulicy Łodzi – Piotrkowskiej.
Projekt zakłada m.in. wymianę nawierzchni zarówno ulicy jak i chodników, ulicznego oświetlenia, elementów małej architektury a także rozwój zieleni. Do połowy grudnia gotowy ma być projekt budowlano-wykonawczy na przebudowę ulicy Piotrkowskiej od pl. Wolności do alei Mickiewicza i Piłsudskiego, który będzie podstawą do uzyskania pozwolenia na budowę.

Na początku przyszłego roku ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie pierwszego odcinka deptaka – na skrzyżowaniu z alejami Mickiewicza i Piłsudskiego. Prace na tym odcinku mają ruszyć na wiosnę przyszłego roku. Według przedstawicieli magistratu, projekt ma doprowadzić do tego, że Piotrkowska radykalnie się zmieni. Zakłada on m.in. zmianę nawierzchni z betonowej na granitową. Jezdnia zostanie zwężona, powstaną szersze chodniki z nowymi ławkami i zielenią.

„Kolorystyka powierzchni ulicy będzie bardzo stonowana i elegancka po to, żeby stanowić dobry fundament dla eksponowania architektury kamienic. Również oświetlenie będzie zaprojektowane w taki sposób, żeby jednocześnie oświetlać ulice i kamienice” – zapowiedział w piątek architekt miasta Marek Janiak. Według niego, cała Piotrkowska będzie miała jednolity charakter, a nie jak obecnie, gdy składa się z różnych stylistycznie odcinków.

Na ulicy pojawią się tzw. obiekty małej architektury m.in. latarnie, ławki, kwietniki, słupy ogłoszeniowe i kioski. Zwiększone zostaną obszary zielone. Ten projekt zostanie zrealizowany w oparciu o wyniki konkursu urbanistyczno-plastycznego „Piotrkowska Obiecana”. Zmieni się także model ogródków gastronomicznych, które mieścić się mają w całości na chodnikach.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (zabierz głos/oceń prezydenta) podkreśliła, że w ramach remontów kamienic w Śródmieściu, na Piotrkowskiej wyremontowano sześć miejskich kamienic. W przyszłym roku do remontu przeznaczone są trzy kolejne i jedno podwórko.„Staramy się, żeby wszystkie miejskie kamienice na Piotrkowskiej zostały wyremontowane do końca 2013 roku” – dodała Zdanowska.

Przypomniała też, że dla usprawnienia procesu zarządzania popularną „Pietryną” zmieniony został status ulicy (na odcinku od placu Wolności do al. Piłsudskiego) z drogi publicznej na wewnętrzną; będzie on obowiązywał od stycznia 2012 r.

Na remontowanym odcinku deptaka nie będzie ruchu tramwajów. Zachowany zostanie Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci, złożony z wmurowanych w nawierzchnię ulicy kostek z nazwiskami łodzian. Na swoim miejscu ma pozostać także pomnik Ławeczka Tuwima; na razie nie wiadomo czy pozostałe pomniki-ławeczki zostaną przeniesione w inne miejsca na tej ulicy.

Prace modernizacyjne na ulicy Piotrkowskiej – które obejmą również plac Wolności i przyległe pasaże – mają być prowadzone odcinkami. Całość ma być gotowa najpóźniej na początku 2014 roku. Według magistratu, Miejska Pracowania Urbanistyczna rozpoczęła też prace nad przygotowaniem Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego dla Piotrkowskiej i przyległych kwartałów. Specjalny zespół pracuje też nad opracowaniem programu dot. poprawy estetyki i ujednolicenia nośników informacyjnych na Piotrkowskiej; chodzi m.in. o reklamy i kioski na deptaku.

28 listopada ma zostać natomiast rozstrzygnięty przetarg na świąteczne oświetlenie „Pietryny”. Na deptaku pojawi się 77 sześciometrowych choinek i osiem dwudziestometrowych, trójwymiarowych sań ciągniętych przez renifery. Uroczyste uruchomienie oświetlenia ma nastąpić 6 grudnia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • leda, 2011-11-18 20:33:06

  te wladze chyba mają mieszkania przy Piotrkowskiej. Remont najlepiej wyglądajacej ulicy Łodzi a pominięcie tego calego syfu, jaki jest wokół niej świadczy jak najgorzej o umiejętnościach zarządzania miastem.
 • piosnka, 2011-11-18 19:02:37

  To takie romantyczne i jednocześnie wymowne.Piękna inicjatywa!