PARTNER PORTALU
  • BGK

Wkrótce ruszy rozbudowa parku technologicznego

  • PAP    11 marca 2014 - 09:27

Ponad 21 mln zł będzie kosztowała budowa zespołu inkubatorów technologicznych w Kieleckim Parku Technologicznym. W poniedziałek przedstawiciele instytucji i firmy Skanska podpisali umowę na realizację inwestycji. Lokatorami budynku zostaną m.in. firmy z branży IT.
Jak powiedział dziennikarzom dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego (KPT) Szymon Mazurkiewicz, plac pod budowę zostanie przekazany wykonawcom w środę. Inwestycja ma zostać zrealizowana do czerwca 2015 r.

Na potrzeby zespołu inkubatorów zostanie gruntownie wyremontowany budynek po Wyższej Szkole Umiejętności w Kielcach, położony w sąsiedztwie budynków KPT. Dwupiętrowy obiekt zyska dodatkową kondygnację, rozbudowane zostanie też jedno z jego skrzydeł. Budynek będzie miał szklaną elewację. Zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, przetwarzające energię słoneczną w elektryczną - co obniży koszty użytkowania obiektu.

W budynku o powierzchni niemal 5 tys. metrów kw. znajdą się pomieszczenia biurowe, produkcyjne i laboratoryjne oraz zaplecze konferencyjne. Jeden z inkubatorów zostanie ukierunkowany na wsparcie branży teleinformatycznej, inne - m.in. na branżę maszynową czy firmy związanych z energią odnawialną.

W obiekcie będzie też miejsce na przedszkole dla dzieci pracowników firm, które znajdą się w KPT. Swoją siedzibę będzie tu także miało Centrum Eksperyment, realizujące innowacyjny projekt edukacyjny dla dzieci i nastolatków.

"Centrum będzie posiadało stałą i mobilną ekspozycję. Najmłodsi będą mogli w nim poeksperymentować. Chcemy przede wszystkim im pokazać, w jaki sposób technologia wpływa na poprawę jakości życia i na oszczędzanie energii" - mówił Mazurkiewicz.

Inwestycja zakłada także budowę dwóch parkingów na ok. 150 samochodów.

We wrześniu 2013 r. KPT otrzymał 91 mln zł z Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej" m.in. na zespół inkubatorów oraz trzy hale produkcyjne.

Kielecki Park Technologiczny powstał w kwietniu 2008 roku w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków programu "Rozwój Polski Wschodniej". Działa tam 80 start-upów. Swoją działalność prowadzą tam również podmioty zagraniczne.

Wartość projektu "Budowa infrastruktury Kieleckiego Parku Technologicznego", realizowanego przez miasto Kielce, wyniosła ponad 86 mln zł, z czego 91 proc. pochodziło ze środków unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.