PARTNER PORTALU
  • BGK

Włączą teren dzielnicy Dźbów do Wałbrzyskiej SSE

  • PAP    3 lipca 2012 - 18:45
Włączą teren dzielnicy Dźbów do Wałbrzyskiej SSE

Częstochowscy radni zgodzili się, by 25-hektarowy teren w dzielnicy Dźbów został włączony do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - poinformowało we wtorek biuro prasowe częstochowskiego magistratu.
Miasto musi jeszcze uzyskać pozytywną opinię zarządu województwa i skierować wniosek do ministra gospodarki.

Częstochowski samorząd nawiązał współpracę z zarządem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, uznając ją za jedną z najszybciej rozwijających się stref ekonomicznych w kraju.

Czytaj też: Nowe miejsca pracy w wałbrzyskiej SSE  

"Strefa byłaby dodatkowym magnesem do przyciągania inwestorów" - ocenił naczelnik wydziału rozwoju miasta Jarosław Ferenc.

W granicach strefy miałby znaleźć się teren o powierzchni 25 ha, znajdujący się w dzielnicy Dźbów, na południe od ul. Leśnej. W pobliżu w przyszłości ma przebiegać autostrada A1 wraz z planowanymi dwoma miejskimi węzłami: południowym i zachodnim.

Czytaj też: Nieruchomości Wałbrzyskiej SSE na sprzedaż

Obszar jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Miasto przygotowuje go pod działalność produkcyjno-usługową.

Trwa m.in. procedura wyznaczania działek pod przyszłe inwestycje. Opracowywany jest też projekt techniczny obsługujących teren dróg - wraz z infrastrukturą odwadniającą, zaopatrzeniem w wodę i odprowadzaniem ścieków.

"Przygotowujemy wniosek o dofinansowanie uzbrojenia tych terenów ze środków europejskich. Wniosek zostanie złożony na początku września" - zaznaczył Ferenc.

<!-- pagebreak //-->

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest-Park" obejmowała w 2011 r. ponad 2073 ha w 41 podstrefach. Łącznie wydano tam 165 zezwoleń na podjęcie działalności gospodarczej, przyciągając 12,4 mld zł kapitału inwestycyjnego, tworzącego ponad 32 tys. miejsc pracy.

W WSSE do tej pory zainwestowały m.in.: Toyota Motor Corporation, Cersanit, Faurecia, NSK Steering Systems Europe, Whirpool, czy General Electric.

W Częstochowie funkcjonuje już Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Na terenach podstrefy sosnowiecko-dąbrowskiej KSSE działa m.in. zatrudniający tu ok. 5 tys. osób koncern TRW - producent pasów bezpieczeństwa, zamków do pasów, regulatorów wysokości oraz poduszek powietrznych do samochodów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.