PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze Jędrzejowa chcą u siebie strefy ekonomicznej

  • bad/PAP    19 sierpnia 2015 - 19:31
Władze Jędrzejowa chcą u siebie strefy ekonomicznej

Jędrzejów chce strefy ekonomicznej. Fot. wikipedia

18-tysięczny Jędrzejów zabiega o włączenie 11 ha terenu do krakowskiej SSE. Gmina oferuje częściowo uzbrojone tereny i dogodne położenie.
Władze Jędrzejowa (woj. świętokrzyskie) przygotowały ok. 18 ha terenów inwestycyjnych w mieście dla przedsiębiorców. Zabiegają o włączenie części obszaru do krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W środę pozytywną opinię na ten temat wydał zarząd województwa świętokrzyskiego.

Opinia władz regionu jest elementem procedury przyłączenia terenów przemysłowych do SSE. "Nikt z zarządu nie miał wątpliwości, że jest to działanie pozytywne, że Jędrzejów szczególnie potrzebuje pozytywnych bodźców, które wspomogą jego rozwój gospodarczy" - twierdzi wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak.

Samorządowcy są za włączeniem Jędrzejowa do SSE

W połowie czerwca zgodę na ustanowienie na miejskich działkach strefy wyraziła rada miejska, a władze Jędrzejowa wystąpiły do Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT), który zarządza SSE, o włączenie tych terenów do strefy. Chodzi o ponad 11 ha powierzchni. Z kolei KPT złożył wniosek do Ministerstwa Gospodarki o poszerzenie strefy o tereny w Jędrzejowie.

Naczelnik wydziału rolnictwa i gospodarki gruntami jędrzejowskiego magistratu Wojciech Abramowicz wyjaśnia, że tereny przemysłowe znajdują się w południowej części miasta. "To obszar częściowo uzbrojony - są tu drogi, kanalizacja, możliwość podciągnięcia wody, sieć energetyczna, umożliwiająca wykonanie zasilania dla zakładów z dwóch rożnych źródeł. To ważne dla przedsiębiorców w przypadku awarii sieci" - mówi.

Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek mówił, że w tym miejscu jeszcze pięć lat temu "było ściernisko", a dziś funkcjonują trzy firmy, zbudowane od podstaw. "To głównie zakłady z branży metalowej, zatrudniające ok. 400 osób. Zajmują się przede wszystkim produkcją, nie magazynowaniem, handlem czy obrotem towarami, ale ich wytwarzaniem" - wyjaśnia burmistrz.

Jędrzejów: dogodne położenie w pobliżu S7

Jędrzejów, położony w południowo-zachodniej części woj. świętokrzyskiego, zamieszkuje ok. 16 tys. mieszkańców. Jest stolicą powiatu, w którym stopa bezrobocia na koniec czerwca wyniosła 13,2 proc. (przy 13 proc. w całym regionie).

Atutem przy pozyskiwaniu inwestorów może być dogodne położenie komunikacyjne miasta - w pobliżu rozbudowywanej drogi ekspresowej S7 Warszawa-Kraków oraz drogi krajowej nr 78, łączącej woj. świętokrzyskie i śląskie. Przez miasto biegnie szlak kolejowy, a w pobliżu także linia szerokotorowa, umożliwiająca transport towarów.

Krakowska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Specjalna strefa ekonomiczna obejmująca obszar 707 hektarów, zarządzana jest przez Krakowski Park Technologiczny. Położona jest na terenach województwa małopolskiego oraz podkarpackiego, gdzie pomoc publiczna z tytułu inwestycji na terenie SSE jest najwyższa w Polsce. SSE obejmuje 28 podstref na terenie 26 gmin. Oferuje ona inwestorom tereny greenfield, a także przestrzeń biurową do wynajęcia.

Jak dotąd Krakowski Park Technologiczny wydał 196 zezwoleń na działalność w strefie. Wśród przedsiębiorstw obecnych na terenach sse znajdują się zarówno małe i średnie firmy, takie jak: Trefl, Radionika czy Fideltronik, a także duże i znane, jak: Comarch, Brembo, Valeo, RR Donnelley, Motorola, Shell, MAN Trucks czy Capita.

W strefie utworzono ponad 17 000 miejsc pracy, a wysokość poniesionych nakładów wyniosła 3,8 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.