Władze Katowic wybiorą projektanta Rynku

Do końca roku władze Katowic zamierzają spośród czterech firm wyłonić biuro projektowe, które przygotuje szczegółowy projekt zagospodarowania przestrzeni od Rynku do ronda im. Ziętka w ścisłym centrum miasta. Projekt nowego Rynku ma być gotowy w 2013 r.
Władze Katowic wybiorą projektanta Rynku

We wtorek Urząd Miasta ogłosił nazwy firm, spośród których wybrany zostanie projektant nowego centrum miasta. Są to: biuro projektowo-inżynierskie Redan ze Szczecina, a także trzy konsorcja, na czele z firmami: P.A.Nova z Gliwic, biuro architektoniczno-budowlane Venit z Gliwic oraz GPP Grupa Projektowa z Krakowa.

Czytaj też: Rusza modernizacja głównej handlowej uicy Katowic 

Ta ostatnia firma przygotowała koncepcję architektoniczną nowego centrum, która była najlepsza w poświęconym tej kwestii tegorocznym konkursie.

Jak poinformował rzecznik przebudowy centrum Katowic Daniel Muc, wkrótce cztery zakwalifikowane do tego postępowania firmy otrzymają tzw. Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia wraz z zaproszeniem do składania ofert. Rozstrzygnięcie nastąpi przed końcem tego roku, a projekt zagospodarowania przestrzeni publicznych w centrum Katowic powinien być gotowy do połowy 2013 r.

Przebudowa strefy Rondo-Rynek to jedna ze sztandarowych inwestycji w Katowicach, która na nowo ukształtuje przestrzeń publiczną w ścisłym centrum stolicy Górnego Śląska. Podstawą projektu ma być koncepcja architektoniczna przygotowana przez krakowskie biuro GPP Grupa Projektowa.

Praca ta została uznana za najlepszą w ogłoszonym przez miasto międzynarodowym konkursie. Zdobyła w nim drugie miejsce - pierwszego nie przyznano. Z tego powodu samorząd nie mógł podpisać umowy z biurem z wolnej ręki, ale - zgodnie z prawem zamówień publicznych - musiał ogłosić w tej sprawie kolejny przetarg. Wyłonione w nim biuro ma przygotować projekt na podstawie koncepcji GPP, uzupełniając ją jednak zgodnie z uwagami sądu konkursowego.

Sąd konkursowy uznał, że koncepcja krakowskiego biura jest zdecydowanie najlepsza spośród 16 zgłoszonych, nie daje jednak odpowiedzi na wszystkie postawione przed architektami pytania.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE