PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze Łodzi mają zastrzeżenia do kontroli NIK. Chodzi o Bramę Miasta

  • PAP    13 października 2014 - 17:40

Do 27 października władze Łodzi złożą zastrzeżenia do wystąpienia pokontrolnego NIK dotyczącego działań magistratu w zakresie przygotowania terenu pod inwestycje w obrębie nowego dworca Łódź Fabryczna. W ocenie NIK były one prowadzone nierzetelnie.
Kontrolerzy sprawdzali czynności wykonane przez miejskich urzędników w latach 2010-2014, w szczególności te dotyczące tzw. Bramy Miasta, która miała być usytuowana przed wejściem na nowy dworzec.

"W ocenie Najwyższej Izby Kontroli działania Urzędu Miasta Łodzi na rzecz przygotowania terenu - pod względem formalnoprawnym - pod budowę tzw. Bramy Miasta, a następnie w trakcie prowadzonego przetargu, prowadzone były nierzetelnie. W konsekwencji przedsięwzięcie od początku obarczone było istotnymi ryzykami zagrażającymi jego prawidłowej realizacji" - napisano w wystąpieniu pokontrolnym.

Zdaniem dyrektora Wydziału Organizacyjno-Prawnego UMŁ Marcina Górskiego uwagi NIK zawarte w wystąpieniu pokontrolnym dot. głównie technicznych kwestii związanych z organizacją przetargu i, w odczuciu władz Łodzi, mają przede wszystkim charakter polemiki z obowiązującymi przepisami prawa.

"To nie my powinniśmy być adresatem tego rodzaju uwag, tylko ustawodawca. W treści wystąpienia pokontrolnego znajdujemy cały szereg postulatów dotyczących tego, co jeszcze powinniśmy zrobić, żeby w ocenie inspektorów NIK w jeszcze większym stopniu zabezpieczyć interes miasta w tej transakcji" -powiedział Górski .

"Odnosimy wrażenie, że NIK chyba nie do końca orientuje się w podstawowej kwestii, że organy administracji publicznej zgodnie z Konstytucją działają na podstawie i w granicach prawa. Postulaty jakie NIK formułuje nie znajdują podstaw w przepisach a my się poruszamy w ramach przepisów" - dodał Górski. Zapowiedział jednocześnie, że łódzki magistrat do 27 października złoży zastrzeżenia do wystąpienia pokontrolnego NIK.

Jednocześnie Górski podkreślił, że w treści wystąpienia nie ma takich informacji, które wskazywałyby na konieczność podjęcia dalszych czynności w trybie przepisów karnych. Jego zdaniem nie wskazano w nim również na potrzebę wznowienia jakiegokolwiek postępowania.

Brama Miasta - reprezentacyjny budynek i architektoniczny symbol Łodzi - miała powstać na terenie Nowego Centrum Łodzi. Radni zgodzili się na sprzedaż tego terenu o powierzchni ponad 7,5 tys. m kw. za nie mniej niż 40 mln zł, a do przetargu stanął jeden inwestor - spółka LDZ Brama. Umowę przedwstępną o sprzedaży działki podpisano 31 grudnia ub. roku. Pod koniec czerwca magistrat poinformował, że spółka, choć wpłaciła 12 mln zł w ramach pierwszej raty, ostatecznie wycofała się z transakcji, nie wyjaśniając powodów.

Czytaj też: Inwestor zrezygnował z wykupu działki pod budowę Bramy Miasta w Łodzi

Brama, której autorem wstępnej koncepcji architektonicznej jest światowej sławy architekt Daniel Libeskind, miała łączyć powstające NCŁ z historycznym śródmieściem. Koszt inwestycji, którą planowano zakończyć w 2018 roku, szacowano na ok. 50 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jurek, 2014-10-14 09:24:06

    pan Liberskind taką bramę może postawic przed swoją posesją,cieszy mnie ogromnie,że tak zaplanowana inwestycja nie dojdzie do skutku,już jednego potworka postawił w Warszawie.