PARTNER PORTALU
  • BGK

Włodzimierz Stasiak: Ma powstawać kilkanaście tysięcy „Mieszkań Plus” rocznie

  • WNP.pl    9 maja 2017 - 16:56
Włodzimierz Stasiak: Ma powstawać kilkanaście tysięcy „Mieszkań Plus” rocznie
Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości Fot. mat. pras.

Program Mieszkanie Plus ma pobudzać cały rynek, a my jesteśmy docelowo w stanie oddawać kilkanaście tysięcy mieszkań rocznie - poinformował w rozmowie z portalem wnp.pl Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości.
• Budowa pierwszych lokali pod szyldem Mieszkanie Plus trwa już w Jarocinie i Białej Podlaskiej.

• Wiceprezes Stasiak przypomniał, że maksymalnie w ostatnich latach powstawało 150-160 tys. mieszkań rocznie, z czego połowa przypadała na deweloperów, a reszta głównie na budownictwo jednorodzinne i częściowo komunalne.

BGK Nieruchomości do kwietnia 2017 r. podpisał listy intencyjne na realizację pilotażu programu Mieszkanie Plus w przeszło 70 gminach.

Porozumienia zawarto z jednostkami samorządu terytorialnego, jak również ze spółkami Skarbu Państwa, m.in. z PKP. Łącznie obejmują one ok. 450 ha gruntów, na których potencjalnie może powstać ok. 60 tys. lokali mieszkalnych.

Są to lokalizacje zarówno w dużych miastach - takich jak Wrocław, Poznań, Katowice, Szczecin, Łódź czy Toruń, jak i mniejszych miejscowościach, m.in. w Stargardzie, Kobyłce, Łowiczu i Pelplinie.

Budowa pierwszych lokali pod szyldem Mieszkanie Plus trwa już w Jarocinie i Białej Podlaskiej. W tym pierwszym przekazanie lokali lokatorom jest planowane w lutym 2018 r., a w Jarocinie w drugim kwartale 2018 r.

Jak podkreślił wiceprezes Stasiak, istnieje duża synergia pomiędzy programami 500 Plus oraz Mieszkanie Plus, które są filarami prorodzinnej i rozwojowej polityki rządu.

Stasiak dodał, że program 500 Plus zwiększa zdolność finansową Polaków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a program Mieszkanie Plus jest bodźcem do skierowania na rynek bardziej przystępnej cenowo oferty mieszkaniowej.

- Najważniejsze jest to, że poprawi się jakość życia Polaków. Obecnie Polska znajduje się na przedostatnim miejscu w UE pod względem liczby mieszkań przypadających na 1000 obywateli. W Polsce są to 363 mieszkania wobec średniej unijnej na poziomie 435 lokali - wskazał wiceprezes.

- Jeszcze gorzej wypadamy pod względem powierzchni mieszkalnej na obywatela - wynosi ona 26 m kw. przy ok. 45 m kw. w UE. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku Polski ta statystyka i tak jest zawyżona przez budownictwo jednorodzinne oraz małe ośrodki miejskie i wsie - dodał

Stasiak podkreślił, że młode rodziny mogą sobie najczęściej pozwolić na zakup mieszkania o powierzchni najwyżej 30-40 m kw., czyli wciąż poniżej średniej UE.

Ponadto ok. 40 proc. polskiego społeczeństwa jest wykluczona z rynku mieszkaniowego, gdyż jest zbyt dobrze uposażona, aby korzystać z budownictwa komunalnego. Jednocześnie nie ma zdolności kredytowej, aby kupić mieszkanie, które zaspokajałoby potrzeby rodziny.

Sytuacja demograficzna jest bardzo trudna - współczynnik dzietności na kobietę w Polsce wynosi 1,3 wobec 2,1 wymaganego dla odnowy pokoleń.

- Trudna sytuacja mieszkaniowa to jeden z głównych powodów, dla których Polacy nie decydują się na posiadanie większego potomstwa - stwierdził Stasiak. 

Dodał, że zapaść demograficzna prowadzi również do zapaści ekonomicznej, w tym systemu emerytalnego.

- Taki scenariusz nam grozi, jeśli nie odwrócimy niekorzystnych tendencji. To ostatni dzwonek, aby tego dokonać. Przykładowo pokolenie wyżu demograficznego z początku lat 80. powoli zbliża się do 40-stki i niedługo będzie wychodzić z okresu prokreacji - zaznaczył.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.