PARTNER PORTALU
  • BGK

Wmurowano kamień węgielny pod budowę budynku prokuratur w Sosnowcu

  • PAP/JS    10 listopada 2017 - 23:02
Wmurowano kamień węgielny pod budowę budynku prokuratur w Sosnowcu
Budynek, który powinien być gotowy w październiku 2019 roku powstanie na działce, którą na rzecz prokuratury przekazało miasto (fot. sosnowiec.pl)

Do końca września 2019 r. powstanie nowy budynek prokuratur w Sosnowcu. W piątek (10 listopada) przedstawiciele resortu sprawiedliwości, prokuratury i lokalnych władz wmurowali kamień węgielny pod tę inwestycję, która ma kosztować 26 mln zł. Część prac przy budowie wykonają więźniowie.
• Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński podkreślił, że miasto przekazało wartą ponad 1,3 mln zł działkę pod budowę prokuratur zaledwie kilka miesięcy temu.

• "Wydawało się niemożliwe, że tak szybko spotkamy się w tym miejscu, by wmurować kamień węgielny" - powiedział Chęciński.

• Przedstawiciele resortu sprawiedliwości zapowiadają kolejne tego typu inwestycje.

Budynek Prokuratury Rejonowej Sosnowiec-Południe i Sosnowiec-Północ powstaje na przekazanej przez samorząd Sosnowca działce o powierzchni prawie 9 tys. m kw. Będzie miał 4 tys. m kw powierzchni użytkowej, trzy kondygnacje nad ziemią i jedną podziemną. Będzie w nim pracowało prawie 68 prokuratorów i urzędników.

"Prokuratorzy nie mogą pracować w warunkach, które naprawdę urągają całej instytucji. Prokuratura to jeden z filarów państwa. Sprawna prokuratura to także dobre zaplecze infrastrukturalne" - powiedział uczestniczący w uroczystości wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Jak dodał, w Polsce można mówić o zaniedbaniach w tej dziedzinie. "Przez całe lata nie zwracano uwagi na infrastrukturę ani na warunki, w jakich pracują prokuratorzy, ani na wynagrodzenia pracowników prokuratury" - powiedział. "Silne państwo to także bardzo silna prokuratura, która przecież działa dla nas wszystkich" - podkreślił Wójcik.

"Cieszę się, że udało nam się doprowadzić do tego, żeby w Sosnowcu rozpocząć się modernizacji prokuratury, polskiego wymiaru sprawiedliwości, polskich organów ścigania" - powiedział podczas uroczystości prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, który pochodzi właśnie z Sosnowca.

Święczkowski mówił, że trzeba poprawiać pracę prokuratorów, wzmacniać prokuraturę kadrowo, ale też inwestować w infrastrukturę i sprzęt. Wyraził nadzieję, że wkrótce po wybudowaniu nowej siedziby sosnowieckich prokuratur w pobliżu powstanie także nowy gmach lokalnej policji, sądu, a być może także aresztu śledczego.

"Mam nadzieję, że także z sądem okręgowym doprowadzimy do tego, że tutaj powstanie takie minicentrum sprawiedliwości dla mieszkańców Sosnowca. Mam nadzieję, że ten pomysł będzie kiełkował w innych miastach, żeby takie centra wymiaru sprawiedliwości tworzyć" - powiedział prokurator krajowy.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński podkreślił, że miasto przekazało wartą ponad 1,3 mln zł działkę pod budowę prokuratur zaledwie kilka miesięcy temu. "Wydawało się niemożliwe, że tak szybko spotkamy się w tym miejscu, by wmurować kamień węgielny" - powiedział Chęciński i dodał, że budowa gmachu prokuratur w Sosnowcu pokazuje, jak ważną sprawą jest współpraca samorządu z organami centralnymi.

Przedstawiciele resortu sprawiedliwości zapowiadają kolejne tego typu inwestycje. Wkrótce ma rozpocząć się budowa siedziby nowych prokuratur w Katowicach - regionalnej, okręgowej i rejonowych. Podobne zadania są planowane m.in. w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.

Umowa na budowę gmachu sosnowieckich prokuratur została podpisana we wrześniu br. - z konsorcjum firm z Włocławka i Koszalina. "To przedsiębiorstwa państwowe, podległe ministrowi sprawiedliwości, Służbie Więziennej. Część prac będą wykonywać pracownicy, którzy odbywają kary pozbawienia wolności, co będzie także elementem resocjalizacji" - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.