PARTNER PORTALU
  • BGK

Wnioski na remonty dróg za 128 mln zł

  • PAP    7 października 2013 - 14:47
Wnioski na remonty dróg za 128 mln zł

Opolskie samorządy złożyły 70 wniosków o dofinansowanie remontów lub budowy dróg z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Łączna wartość wszystkich planowanych inwestycji to 128 mln zł. To rekordowy nabór w regionie w ramach programu.
Podczas naboru, który trwał do końca września, 18 wniosków do wojewody opolskiego złożyły powiaty z Opolszczyzny, a 52 - gminy. Rzecznik wojewody Jacek Szopiński podał, że łączna wartość wszystkich inwestycji, których dotyczą wnioski, to ponad 128 mln zł. „Wnioskowana wartość dofinansowania z budżetu. państwa wynosi natomiast ponad 60 mln zł" - dodał Szopiński.

Tymczasem dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego Radosław Miążek poinformował, że przewidziana obecnie dla woj. opolskiego pula dofinansowania to 40 mln zł. Miążek zastrzegł jednak, że może ona ulec zmniejszeniu.

„Ile pieniędzy będziemy mieć ostatecznie na ten nabór, powinno być wiadome w październiku" - dodał Miążek.

Złożone w ramach ostatniego naboru wnioski opolskich samorządów przewidują budowę, przebudowę lub remont ok. 98 km dróg. Z tego 47 km to drogi gminne, a ok. 51 km to drogi powiatowe. Rzecznik wojewody podał, że wśród złożonych projektów gminnych największy pod względem wartości (ponad 8 mln zł) jest projekt gm. Kędzierzyn-Koźle zakładający przebudowę i rozbudowę odcinka ul. Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu.

W ramach wniosków z powiatów najdroższy (6 mln zł) ma być remont drogi powiatowej Byczyna-Bruny o długości ponad 13 km w powiecie kluczborskim.

Starosta kluczborski Piotr Pośpiech wyjaśnił, że remont tego odcinka potrzebny jest z trzech względów: droga przebiega przez miejscowość, w której już wkrótce ma zamieszkać duża grupa repatriantów; będzie to dojazd do budowanego właśnie na tym terenie inkubatora przedsiębiorczości, który zostanie otwarty w przyszłym roku oraz ponadto ze względu na okoliczne obiekty gospodarcze.

„O tym, jak inwestycja ta jest potrzebna, najlepiej świadczy fakt, że grupa producentów rolnych mająca wzdłuż tej trasy elewatory, zadeklarowała częściowe dofinansowanie tego remontu" - dodał Pośpiech.

Miasto Opole. do konkursu zgłosiło trzy projekty: przebudowę ul. Kościuszki wraz z oświetleniem, pierwszy etap przebudowy ul. Wspólnej w Opolu. oraz rozbudowę al. Przyjaźni w Opolu wraz z budową oświetlenia i przebudową kanalizacji deszczowej (II etap).

- Złożone wnioski zostaną poddane ocenie formalnej i merytorycznej przez wojewódzką komisję oceny wniosków. Wstępna lista rankingowa zostanie opublikowana do 31 października, a ich realizacja odbędzie się w roku 2014" - dodał Szopiński.

Radosław Miążek podkreślił, że zakończony we wrześniu nabór był rekordowy - zarówno pod względem liczby wniosków, jak i ich łącznej wartości. Zdaniem dyrektora wydziału w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim tak duże zainteresowanie programem to wynik zapowiadanego ograniczenia pieniędzy na remonty dróg w nowej perspektywie finansowej UE. Potwierdził to też starosta kluczborski.

„Wszystko wskazuje na to, że program ten będzie w najbliższej przyszłości jedynym narzędziem współfinansowania inwestycji drogowych w powiatach i gminach. Dlatego tak bardzo bolesne jest dla nas zapowiedziane przez ministra finansów ograniczenie puli pieniędzy na +schetynówki+" - dopowiedział Pośpiech.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.