PARTNER PORTALU
  • BGK

Woj. śląskie pożyczy 350 mln zł

  • PAP    17 grudnia 2009 - 22:06

Zaciągniecie 351 mln zł zobowiązań przewiduje projekt przyszłorocznego budżetu woj. śląskiego zaakceptowany w czwartek przez radnych tego regionu. W ten sposób władze regionu zamierzają pokryć znaczną część z zaplanowanego na 376 mln zł deficytu.
Jak poinformowała rzeczniczka śląskiego urzędu marszałkowskiego Aleksandra Marzyńska, przyszłoroczne dochody samorządu tego regionu oszacowano na poziomie ok. 1,27 mld zł, wydatki natomiast na ok. 1,64 mld zł.

To kwoty znacznie niższe niż w tegorocznym budżecie - jest to związane ze spadkiem wpływów z udziału samorządu w podatku dochodowym od osób prawnych, lecz przede wszystkim z likwidacją tzw. dotacji rozwojowej, która wyniosłaby w 2010 r. ponad 2,4 mld zł.

Zdaniem marszałka regionu Bogusława Śmigielskiego, nowy budżet jest "trudny". "Zmieniła się jego struktura wewnętrzna - nie ma w budżecie środków unijnych, a gospodarowanie nimi będzie polegało na rozstrzyganiu konkursów, podpisywaniu umów z beneficjentami i wystawianiu zleceń płatniczych do Banku Gospodarstwa Krajowego" - przypomniał marszałek.

Śmigielski przyznał, że spadające dochody własne i zobowiązania, które za zgodą radnych podjął już zarząd regionu, spowodowały ograniczenie puli środków na zadania własne samorządu np. ochronę zdrowia, kulturę czy drogi.

Natomiast rozpoczęte już duże inwestycje, jak zadaszenie Stadionu Śląskiego, budowa nowego gmachu Muzeum Śląskiego i kilka innych mniejszych zadań majątkowych, wymusiły poszukiwanie innych źródeł finansowania.

Zapewnił przy tym, że priorytetami samorządu w 2010 r. pozostaną m.in. zadaszenie Stadionu Śląskiego, budowa nowego gmachu Muzeum Śląskiego, rozwój lotniska w Pyrzowicach, finansowanie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie oraz Przewozów Regionalnych. Cięcia mogą dotknąć m.in. plany modernizacji chorzowskiego zoo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.