PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda nie będzie zwlekał z pozwoleniem na obwodnicę Olsztyna

  • PAP    20 lutego 2013 - 13:42
Wojewoda nie będzie zwlekał z pozwoleniem na obwodnicę Olsztyna

Pozwolenie na budowę południowej obwodnicy Olsztyna będzie wydane niezwłocznie, gdy tylko wniosek z niezbędną dokumentacją zostanie złożony do urzędu wojewódzkiego - zapowiedział w środę wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski.
 ZAKTUALIZOWANE. Wniosek, który zawiera m.in. opis 900 działek przeznaczonych do wykupu i zajętych na czas budowy, zostanie złożony do 10 marca - podał dyrektor olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Mirosław Nicewicz.

Dzięki złożeniu wniosku w tym terminie nie przedawni się tzw. decyzja środowiskowa na tę inwestycję. W przeciwnym razie utraciłaby ona ważność za 18 dni.

Na konferencji prasowej w środę wojewoda podkreślił, że gdy tylko dokumentacja ws. obwodnicy wpłynie do urzędu wojewódzkiego, to urzędnicy zaczną go rozpatrywać i szybko, bez zbędnej zwłoki, wydadzą pozwolenie na budowę.

Nicewicz podkreślił, że procedura uprawomocnienia się zgody na budowę może potrwać kilka miesięcy. "Gdy decyzja będzie prawomocna, rzeczoznawcy zaczną wyceniać nieruchomości i przyjmujemy, że pod koniec roku ruszy procedura wykupu działek" - dodał dyrektor.

Podkreślił, że wywłaszczenie dotyczy 900 działek: w tym 600, które leżą na trasie obwodnicy oraz 300, które inwestor będzie chciał zająć na czas budowy.

Według GDDKiA w Olsztynie na wykup nieruchomości potrzeba ok. 40 mln zł, w pierwszym roku ok. 10 mln zł. Natomiast koszt budowy 30-kilometrowej obwodnicy południowej Olsztyna szacuje się na 1,5 mld zł.

Uzyskanie przez GDDKiA zgody na budowę południowej obwodnicy przedłuży szanse na jej realizację w przyszłości. Plany budowy istnieją od 1999 roku, już kilkakrotnie skreślano ją jednak z listy inwestycji drogowych finansowanych centralnie.

Brak decyzji o finansowaniu i terminie budowy obwodnicy był powodem nasilających się od kilku miesięcy protestów mieszkańców Olsztyna. W ubiegły poniedziałek kilkudziesięciu taksówkarzy przez godzinę blokowało wjazd do miasta samochodów ciężarowych o masie powyżej 18 ton.

Zapowiedź złożenia przez GDDKiA wniosku o zgodę na budowę obwodnicy ocenił jako bardzo dobrą wiadomość prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Podkreślił jednak, że to tylko "pierwszy krok na drodze do realizacji tej inwestycji".

Czytaj też: Olsztyn zamyka dwa wiadukty przed tirami

---------------------WCZEŚNIEJSZA INFORMACJA---------------------

Do 10 marca do wojewody warmińsko-mazurskiego zostanie złożony wniosek o wydanie zgody na budowę południowej obwodnicy Olsztyna - poinformował we wtorek olsztyński oddział GDDKiA. Oznacza to, że decyzja środowiskowa wydana na tę inwestycję nie straci ważności.

Rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Karol Głębocki powiedział, że dzięki złożeniu wniosku w tym terminie nie przedawni się tzw. decyzja środowiskowa na tę inwestycję. W przeciwnym razie utraciłaby ona ważność za 19 dni.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.