PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda zezwolił na budowę metra

  • PAP    13 maja 2011 - 14:55
Wojewoda zezwolił na budowę metra

Decyzję o pozwoleniu na budowę II linii metra Rondo ONZ podpisał w piątek wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
- Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności - poinformowała rzecznik wojewody Ivetta Biały.

Decyzja o pozwoleniu na budowę dla stacji Rondo ONZ dotyczy także przebudowy infrastruktury terenu w rejonie skrzyżowania ulic Prostej i Świętokrzyskiej. Jej wydanie przez wojewodę stało się możliwe po tym, jak na początku maja stołeczny ratusz uzupełnił niezbędną dokumentację, której Kozłowski zażądał ponad trzy miesiące wcześniej. Chodziło m.in. o uzgodnienia konserwatorskie dotyczące zagrożeń dla zabytkowych obiektów.

Braki w złożonych przez miasto dokumentach od stycznia blokowały też wszczęcie postępowań dotyczących pozwoleń na budowę stacji Świętokrzyska i Dworzec Wileński, a także kolejowej części stacji Stadion. Procedura zmierzająca do wydania tych pozwoleń także ruszyła na początku maja. Miasto ma już pozwolenia na budowę stacji Rondo Daszyńskiego, Nowy Świat i Powiśle.

Harmonogram budowy centralnego odcinka II linii podziemnej kolejki, który ratusz przedstawił w grudniu 2009 r., przewidywał rozpoczęcie drążenia tuneli na początek tego roku. Do tego czasu miały być gotowe wykopy na krańcowych stacjach - Rondo Daszyńskiego i Dworzec Wileński. Miasto planuje zmiany w harmonogramie; są one konieczne m.in. ze względu na mistrzostwa Euro 2012, podczas których Praga nie może być rozkopana. W umowie na budowę metra miasto zastrzegło, że skrzyżowanie ul. Targowej i Al. Solidarności podczas mistrzostw będzie przejezdne.

Czytaj też: Mniej pieniędzy na warszawskie metro

Podczas czwartkowej sesji rady miasta wiceprezydent Jacek Wojciechowicz i prezes Metra Warszawskiego zapewnili, że mimo planowanych zmian w harmonogramie, ostateczny termin ukończenia budowy II linii podziemnej kolejki nie został zmieniony i nadal jest to październik 2013 r. Szczegółowy plan prac radni z komisji infrastruktury mają poznać na początku czerwca.

Tarcze, które wydrążą tunele metra, rozpoczną prace prawdopodobnie jesienią. W połowie maja ma nastąpić ich odbiór techniczny u producenta, później zostaną rozmontowane i dopiero wtedy trafią do Warszawy. Cała operacja ma potrwać pięć miesięcy. Pozwolenia na budowę szybów startowych, którymi pod ziemię dotrą tarcze, już zostały wydane. Okręgowy Urząd Górniczy w Warszawie pod koniec kwietnia zatwierdził też plan drążenia wszystkich tuneli, a także budowy łącznika z I linią, który ma powstać przy stacji Świętokrzyska.

Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka II linii metra ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Odcinek ten ma mieć siedem stacji na odcinku długości 6,1 km i połączyć lewo i prawobrzeżną Warszawę. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.