PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny w nowej siedzibie

  • ZWI    12 sierpnia 2013 - 17:15
Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny w nowej siedzibie

Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny zyskał nową, dobrze zlokalizowaną siedzibę przy ul. Nowy Zjazd 1 w Warszawie. Dostosowanie pomieszczeń na potrzeby ośrodka kosztowało ok. 800 tys. zł. Pieniądze na remont pochodziły z budżetu województwa mazowieckiego.
Jak podaje urzad marszałkowski, przez blisko 20 lat Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny (WOA) mieścił się przy ul. Nowogrodzkiej 75 w Warszawie. Był to jednak budynek należący do m.st. Warszawy, a zadania dotyczące wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zostały od stycznia 2012 r. zlecone samorządowi województwa. Ośrodek potrzebował więc nowej siedziby z odpowiednią lokalizacją.

Dzięki decyzji zarządu województwa na działalność WOA udało się znaleźć 330 m2 pomieszczeń przy ul. Nowy Zjazd 1 w Warszawie.

Pomieszczenia wymagały jednak remontu i dostosowania do potrzeb ośrodka. Od początku roku przeprowadzono kompleksowy remont i adaptację nowej siedziby. Poprawie uległy warunki pracy.

Do dyspozycji ośrodka jest osiem pokoi do prac biurowych, prowadzenia diagnoz, rozmów indywidualnych oraz przestronna sala konferencyjna do potrzeb szkoleniowych. Nowe miejsce to dogodne warunki do kontaktów z potencjalnymi rodzicami, dziećmi, z pracownikami partnerów placówki (np. przedstawicielami sądów, służby kuratorskiej), jak i do organizowania szkoleń.

Na dostosowywanie tych pomieszczeń do specyfiki działalności Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego z budżetu województwa samorząd przekazał ok. 800 tys. zł.

- Przejęcie zadania od powiatów wymagało szeregu inwestycji organizacyjnych – m.in. zapewnienia przez samorząd województwa odpowiedniego miejsca dla ośrodków adopcyjnych i ich wyposażenie. W ubiegłym roku udało się zorganizować nowe siedziby dwóm oddziałom zamiejscowym Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego: w Radomiu i w Ostrołęce. Niedługo nową siedzibę zyska również oddział zamiejscowy w Płocku – podsumował wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

Na Mazowszu funkcjonuje obecnie pięć ośrodków adopcyjnych – w tym jeden publiczny w Warszawie, działający w strukturach Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej z pięcioma oddziałami zamiejscowymi (w Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Radomiu i w Siedlcach) oraz cztery ośrodki prowadzone przez organizacje pozarządowe. Wszystkie ośrodki mają za zadanie przygotowywać rodziny do przysposobienia dziecka, a także kwalifikować rodziny i dzieci, diagnozując ich pedagogicznie i psychologicznie oraz gromadząc informacje o ich stanie zdrowia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: