PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwo dolnośląskie przeznaczy 3,5 mln zł na konserwację zabytków

  • PAP    25 marca 2015 - 20:08
Województwo dolnośląskie przeznaczy 3,5 mln zł na konserwację zabytków
fot. pixabay.com

To kwota mniejsza niż przed rokiem; finansowe wsparcie obejmie tylko 30 procent złożonych wniosków.
Jak poinformował w środę (25 marca) PAP rzecznik prasowy marszałka Jarosław Perduta, komisja oceniająca ze zgłoszonych 318 wniosków wybrała do realizacji 102 na łączną kwotę 3,5 mln zł.

"Komisja postanowiła nie oceniać wniosków o dofinansowanie opracowania dokumentacji projektowej, lecz zaproponowała wsparcie tych projektów, które mają już gotową dokumentację. Dzięki temu możliwe będzie wykonanie prac jeszcze w tym roku budżetowym" - dodał rzecznik.

Jak podkreślił, zarząd województwa rekomenduje wykonanie prac konserwatorskich i budowlanych w obiektach, które są najcenniejsze pod względem historycznym oraz najbardziej zagrożone degradacją.

W złożonych 318 wnioskach właściciele obiektów ubiegali się o łączną kwotę dotacji na ponad 33 mln zł.

W październiku 2014 r. Ministerstwo kultury i Dziedzictwa Narodowego w pierwszym naborze wniosków o dotacje na prace przy zabytkach w roku 2015 udzieliło 90 dotacji dla obiektów z Dolnego Śląska na łączną kwotę ponad 21,1 mln zł. W ramach Programu Dziedzictwo Kulturowe - priorytet Ochrona Zabytków - przyznanych zostało wówczas 328 ministerialnych dotacji na obiekty w całym kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • glewe, 2015-03-26 09:41:00

    Oszałamiająca kwota! A zabytki niszczeją, szczególnie na Dolnym Śląsku, ok,. 400 zespołów pałacowo-ogrodowych! Tu trzeba wsparcia unijnego, jasnego programu, a nie tej jałmużny!