PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojsko odbuduje mosty w gminie Mszana Dolna

  • pap    20 sierpnia 2014 - 09:08

Minister Obrony Narodowej wydał zgodę na wybudowanie przez wojsko dwóch mostów na rzece Kasinczanka w gminie Mszana Dolna - poinformował rzecznik MON. Żelbetowe przeprawy zostały zniszczone podczas nawałnicy na początku sierpnia.
"Po rekonesansie przeprowadzonym przez żołnierzy 3 batalionu inżynieryjnego z Niska, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni pilot Lech Majewski wystąpił do ministra z wnioskiem o wykonanie przez jednostkę wojskową specjalistycznych usług wojskowych, wykonywanych w czasie realizacji zadań szkoleniowych, po czym wniosek uzyskał akceptacje ministra" - powiedział Sońta.

Rzecznik dodał, że warunkiem rozpoczęcia przez wojsko prac budowlanych jest uzyskanie przez lokalne władze wymaganych pozwoleń na budowę oraz pozyskanie elementów mostów.

Czytaj: Po nawałnicach nad Polską

Wójt gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba powiedział PAP, że w środę ma dojść do spotkania władz gminy i przedstawicieli jednostki wojskowej, podczas którego zostanie podpisana umowy na budowę. Wyjaśnił, że wojsko najprawdopodobniej zostanie poproszone o wybudowanie tylko jednego most w Kasinie Wielkiej przy osiedlu Trzeciaki, ponieważ mieszkańcy sami odbudowali drugą zniszczoną przeprawę w Kasince Małej.

Czytaj: Z pomocą dla poszkodowanych przez ulewy

"Odbudowany przez mieszkańców most nie posiadał pozwolenia na budowę i budzi zastrzeżenia zarządu dróg wojewódzkich. Przeprawa natomiast funkcjonuje i zapewnia mieszkańcom dojazd do drogi wojewódzkiej" - powiedział Żaba.

W prace nad budową mostu będzie zaangażowanych około 20 żołnierzy. Wójt Mszany Dolnej zapewnił, że wszystkie niezbędne do rozpoczęcia prac formalności są już gotowe. Gmina ma zabezpieczyć zakwaterowanie i wyżywienie dla żołnierzy.

Burze z intensywnymi opadami deszczu wystąpiły w nocy z piątego na szóstego sierpnia; spowodowały wezbrania potoków oraz gwałtowny spływ wód powierzchniowych, doprowadzając do licznych podtopień. Najwięcej zniszczeń odnotowano w powiatach limanowskim i myślenickim.

Podtopionych zostało 447 budynków mieszkalnych oraz 245 gospodarczych. Woda uszkodziła łącznie 261 km dróg i zniszczyła lub uszkodziła 92 mosty i mniejsze przeprawy odcinając mieszkańcom dojazd do domów

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.