PARTNER PORTALU
  • BGK

Wójt Kosakowa: działania Komisji Europejskiej to głupota

  • Bartosz Dyląg    2 września 2014 - 21:01
Wójt Kosakowa: działania Komisji Europejskiej to głupota

- Moja gmina otrzymała od państwa lotnisko wojskowe z zapisem, że ma wybudować lotnisko cywilne. Lotnisko wojskowe ma kompletną infrastrukturę, ale Komisja Europejska je zamknęła. Według mnie to głupota – twierdzi Jerzy Włudzik, wójt Kosakowa.
Wójt Kosakowa krytykował działania Komisji Europejskiej podczas XXIV Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój.

Czytaj też: Gdynia i Kosakowo zaskarżyły decyzję KE w sprawie lotniska

Zdaniem Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego konkurencja pomiędzy lotniskami przenosi się na inne obszary, nie tylko instrumenty finansowe.

- Na przykładzie trzech blisko położonych lotnisk Lublina, Rzeszowa i Krakowa. Pasażer najpierw ustala sobie godzinę odlotu i pod tym kątem wybiera sobie lotnisko z najkorzystniejszym połączeniem - wyjaśnił Władysław Ortyl.

Jego zdaniem część regionów przespała swój czas. Teraz lotniska, które ten obszar obsługują, tracą na tym.

Marszałek województwa podkarpackiego zastanawiał się, dlaczego nowe porty lotnicze w Środkowo-Wschodniej Europie nie mają tendencji do uruchamiania połączeń wewnętrznych? Zdaniem marszałka Ortyla powodem jest zaniedbane relacji społeczno-ekonomicznych na linii północ - południe.

Czytaj też: Lotnisko w Gdańsku idzie w tym roku na rekord

- Jeśli to zostanie naprawione, kolejnym krokiem będzie uruchamianie połączeń lotniczych pomiędzy portami położonymi w Europie środkowej i Wschodniej - zaznaczył Władysław Ortyl.

Marszałek Ortyl przypominał, że w grupie dużych portów lotniczych w Polsce najdynamiczniej rozwija się Port Lotniczy Kraków, w grupie portów średnich najdynamiczniej rozwija się lotnisko w Rzeszowie.

- Mamy ambicje być portem dużym - zaznaczył Władysław Ortyl.

Marszałek wymienił przyczyny tak dynamicznego rozwoju portu w podrzeszowskiej Jasionce. Związane są one z bardzo korzystną lokalizacją Rzeszowa.

- Jesteśmy położeni na skrzyżowaniu dwóch osi komunikacyjnych, mamy park naukowo-technologiczny, Politechnikę Rzeszowską kształcącą kadry lotnicze, jesteśmy jednym z najlepszych w Polsce miejsc do inwestowania - podkreślił.

Przypomniał, że od momentu, kiedy samorząd województwa jest udziałowcem lotniska w Rzeszowie, zainwestowano 400 mln zł, m.in. w bezpieczeństwo i komfort pasażerów. Dużo pomogły pieniądze unijne w mijającej perspektywie finansowej.

- Port bije kolejne rekordy pod względem liczby obsłużonych podróżnych. W ubiegłym roku przekroczyliśmy liczbę 600 tys. - podkreślił marszałek województwa podkarpackiego.

Jan Pamuła, prezes Kraków Airport podkreślił, że zarządzenie lotniskiem to także biznes. Na początku funkcjonowania lotniska, należy mu pomagać.

- Jeśli zarządzający postrzega lotnisko jako obszar, z którego startują i z lądują samoloty, na pewno nie przerwa - powiedział Jan Pamuła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.