PARTNER PORTALU
  • BGK

Wójt Suszca zadowolony z inwestycji JSW. Liczy na reaktywację Krupińskiego

  • Jerzy Dudała    15 grudnia 2017 - 12:10
Wójt Suszca zadowolony z inwestycji JSW. Liczy na reaktywację Krupińskiego

Chcę wyraźnie zaznaczyć, że plany zagospodarowania terenów pogórniczych w Suszcu nie kolidują w ogóle z zamysłem wskrzeszenia kopalni Krupiński - podkreśla w rozmowie z Portalem Samorządowym Marian Pawlas, wójt Suszca, gdzie znajduje się kopalnia Krupiński, która trafiła do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
• Marian Pawlas zaznacza, że cieszy to, iż Jastrzębska Spółka Węglowa chce się zaangażować na terenie Suszca i nie zamierza pozostawiać po sobie pustki.

• - Liczymy też, że kopalnia Krupiński zostanie reaktywowana. Mam nadzieję, że niebawem dojdzie do rozmów w Ministerstwie Energii na ten temat - podkreśla Pawlas.

*****

Jastrzębska Spółka Węglowa podała, że na terenie gminy Suszec ma powstać nowoczesne centrum produkcyjno-remontowe grupy kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. JSW wskazuje, że pierwsze prorozwojowe inwestycje o wartości ok. 60 mln zł przyniosą korzyści finansowe zarówno Jastrzębskiej Spółce Węglowej, Jastrzębskim Zakładom Remontowym, jak i gminie. Co Pan o tym sądzi?

Cieszy to, że Jastrzębska Spółka Węglowa chce się zaangażować na terenie Suszca i nie zamierza pozostawiać pustki po sobie. Chodzi o zagospodarowanie terenów, które pozostały we władaniu JSW. Doszło także, co dla nas bardzo ważne, do podpisania listu intencyjnego z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w którym obydwie strony zobowiązały się do współpracy w zakresie uregulowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy. Sygnalizowaliśmy, że to ważne kwestie dla nas i Jastrzębska Spółka Węglowa wyszła nam naprzeciw. Tu ukłony dla zarządu JSW.

Cieszy, że tereny pogórnicze mają być zagospodarowywane przez JSW. Spółka wskazuje, że rozwój Jastrzębskich Zakładów Remontowych, wchodzących w skład Grupy Kapitałowej JSW, umożliwi zoptymalizowanie dostaw wybranych produktów potrzebnych przy bieżącej działalności kopalń - niezależnie od cykli koniunkturalnych, jakie zachodzą w gospodarce.

Chcę tu też wyraźnie zaznaczyć, że te plany zagospodarowania terenów pogórniczych w Suszcu nie kolidują w ogóle z zamysłem wskrzeszenia kopalni Krupiński.

A czy temat jej wskrzeszenia posuwa się naprzód?

Liczymy, że kopalnia Krupiński zostanie reaktywowana. Mam nadzieję, że niebawem dojdzie do rozmów w Ministerstwie Energii na ten temat. Kopalnia Krupiński może nadal z powodzeniem funkcjonować, posiada ona bowiem bardzo bogate zasoby węgla koksowego, który będzie poszukiwany w Unii Europejskiej.

Jak wiadomo, węgiel koksowy znajduje się na liście 27 surowców mających kluczowe znaczenie dla rozwoju przemysłu w Unii Europejskiej. Producenci stali w Europie zaznaczają, że będzie rosło zapotrzebowanie na węgiel koksowy. Powodem między innymi potrzeby branży motoryzacyjnej oraz realizacja projektów infrastrukturalnych w Europie.

Teraz decydujące będzie podejście do sprawy Ministerstwa Energii?

Spółka pracownicza, chcąca reaktywować kopalnię Krupiński, czeka na zielone światło resortu energii. Ta kopalnia jeszcze długo może służyć lokalnej społeczności oraz społecznościom gmin ościennych.

W wznowienie wydobycia w kopalni Krupiński będzie bardzo ważne dla młodych ludzi z regionu, a także tych, którzy przed laty wyjechali za granicę. Oni bowiem mogliby wrócić, kiedy będzie dla nich na miejscu solidna praca i godziwe zarobki. Nie wolno też zapominać o tym, że reaktywowana kopalnia Krupiński będzie oddziaływała na otoczenie. Przecież jedno miejsce w kopalni generuje 3-4 w otoczeniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.