PARTNER PORTALU
 • BGK

Wójt Suszca zadowolony z inwestycji JSW. Liczy na reaktywację Krupińskiego

 • Jerzy Dudała    15 grudnia 2017 - 12:10
Wójt Suszca zadowolony z inwestycji JSW. Liczy na reaktywację Krupińskiego

Chcę wyraźnie zaznaczyć, że plany zagospodarowania terenów pogórniczych w Suszcu nie kolidują w ogóle z zamysłem wskrzeszenia kopalni Krupiński - podkreśla w rozmowie z Portalem Samorządowym Marian Pawlas, wójt Suszca, gdzie znajduje się kopalnia Krupiński, która trafiła do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
• Marian Pawlas zaznacza, że cieszy to, iż Jastrzębska Spółka Węglowa chce się zaangażować na terenie Suszca i nie zamierza pozostawiać po sobie pustki.

• - Liczymy też, że kopalnia Krupiński zostanie reaktywowana. Mam nadzieję, że niebawem dojdzie do rozmów w Ministerstwie Energii na ten temat - podkreśla Pawlas.

*****

Jastrzębska Spółka Węglowa podała, że na terenie gminy Suszec ma powstać nowoczesne centrum produkcyjno-remontowe grupy kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. JSW wskazuje, że pierwsze prorozwojowe inwestycje o wartości ok. 60 mln zł przyniosą korzyści finansowe zarówno Jastrzębskiej Spółce Węglowej, Jastrzębskim Zakładom Remontowym, jak i gminie. Co Pan o tym sądzi?

Cieszy to, że Jastrzębska Spółka Węglowa chce się zaangażować na terenie Suszca i nie zamierza pozostawiać pustki po sobie. Chodzi o zagospodarowanie terenów, które pozostały we władaniu JSW. Doszło także, co dla nas bardzo ważne, do podpisania listu intencyjnego z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w którym obydwie strony zobowiązały się do współpracy w zakresie uregulowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy. Sygnalizowaliśmy, że to ważne kwestie dla nas i Jastrzębska Spółka Węglowa wyszła nam naprzeciw. Tu ukłony dla zarządu JSW.

Cieszy, że tereny pogórnicze mają być zagospodarowywane przez JSW. Spółka wskazuje, że rozwój Jastrzębskich Zakładów Remontowych, wchodzących w skład Grupy Kapitałowej JSW, umożliwi zoptymalizowanie dostaw wybranych produktów potrzebnych przy bieżącej działalności kopalń - niezależnie od cykli koniunkturalnych, jakie zachodzą w gospodarce.

Chcę tu też wyraźnie zaznaczyć, że te plany zagospodarowania terenów pogórniczych w Suszcu nie kolidują w ogóle z zamysłem wskrzeszenia kopalni Krupiński.

A czy temat jej wskrzeszenia posuwa się naprzód?

Liczymy, że kopalnia Krupiński zostanie reaktywowana. Mam nadzieję, że niebawem dojdzie do rozmów w Ministerstwie Energii na ten temat. Kopalnia Krupiński może nadal z powodzeniem funkcjonować, posiada ona bowiem bardzo bogate zasoby węgla koksowego, który będzie poszukiwany w Unii Europejskiej.

Jak wiadomo, węgiel koksowy znajduje się na liście 27 surowców mających kluczowe znaczenie dla rozwoju przemysłu w Unii Europejskiej. Producenci stali w Europie zaznaczają, że będzie rosło zapotrzebowanie na węgiel koksowy. Powodem między innymi potrzeby branży motoryzacyjnej oraz realizacja projektów infrastrukturalnych w Europie.

Teraz decydujące będzie podejście do sprawy Ministerstwa Energii?

Spółka pracownicza, chcąca reaktywować kopalnię Krupiński, czeka na zielone światło resortu energii. Ta kopalnia jeszcze długo może służyć lokalnej społeczności oraz społecznościom gmin ościennych.

W wznowienie wydobycia w kopalni Krupiński będzie bardzo ważne dla młodych ludzi z regionu, a także tych, którzy przed laty wyjechali za granicę. Oni bowiem mogliby wrócić, kiedy będzie dla nich na miejscu solidna praca i godziwe zarobki. Nie wolno też zapominać o tym, że reaktywowana kopalnia Krupiński będzie oddziaływała na otoczenie. Przecież jedno miejsce w kopalni generuje 3-4 w otoczeniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.