PARTNER PORTALU
  • BGK

Wokół Stadionu Śląskiego stanie mur

  • PAP    25 października 2010 - 18:29
Wokół Stadionu Śląskiego stanie mur

Wokół Stadionu Śląskiego zbudowany zostanie mur - poinformowały w poniedziałek (25 października) władze samorządu woj. śląskiego, do którego należy ten obiekt.
Jak mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach nt. m.in. planów wyborczych rządzącej obecnie w regionie Platformy Obywatelskiej marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski, budowa muru uwarunkowana jest obecnymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa na stadionach.

Marszałek zapewnił, że mur będzie wykorzystywany podczas organizowanych tam meczy piłkarskich i innych imprez wymagających szczególnych środków bezpieczeństwa - ma uniemożliwić np. przekazywanie osobom, które przeszły już kontrole, niebezpiecznych materiałów, czy alkoholu.

"Mamy nowe zadanie związane z bezpieczeństwem wokół Stadionu. Ten obiekt musi mieć mur - zabezpieczenie, które nie pozwoli kontaktować się tym, którzy są przed wejściem na Stadion z tymi, którzy są za nim; () uniemożliwi też podejmowanie działań, które rodzą niebezpieczeństwo na stadionie" - wyjaśnił Śmigielski.

Jak dodał, jedynym rozwiązaniem możliwym do zastosowania na przebudowywanym Stadionie Śląskim - w przeciwieństwie do innych, projektowanych od podstaw obiektów - jest stworzenie dodatkowej bariery, która zapobiegnie niepożądanym działaniom. W Chorzowie ma to być lity mur, którego przedłużeniem będzie stalowa siatka. Wstępny koszt budowy takich zabezpieczeń to - według marszałka - 12-15 mln zł.

"Chcemy, aby to rozwiązanie było jak najmniej traumatyczne w architektonicznym obrazie Stadionu - chcemy tam, gdzie można, postawić mur, a tam, gdzie będą główne wejścia, stworzyć () ażurowe bariery" - mówił Śmigielski dodając, że takie rozwiązanie pozwoli zachować "pewne otwarcie Stadionu" podczas innych imprez.

Obecnie na Stadionie Śląskim trwa montaż zadaszenia 55-tysięcznej widowni - głównego celu ostatniej fazy modernizacji stadionu. Obiekt ma być gotowy w lipcu 2011 r. Należący do samorządu wojewódzkiego Stadion Śląski jest przebudowywany, mimo że nie został wybrany areną piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku.

Infrastruktura Stadionu Śląskiego ma spełniać kryteria federacji lekkoatletycznych IAAF i PZLA, umożliwiając organizację tam imprez rangi mistrzostw świata. Projekt zakłada m.in. powstanie dziewięciotorowej bieżni i zaplecza w postaci m.in. stadionu rozgrzewkowo-treningowego. Jak wyjaśnił w poniedziałek Śmigielski, zmiany pod kątem lekkiej atletyki i kryteriów bezpieczeństwa - podniosły pierwotny koszt przebudowy z ok. 340 mln zł do ok. 400 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • sor, 2010-10-25 18:58:58

    Mur? To się zle kojaży