PARTNER PORTALU
  • BGK

Wreszcie rusza budowa S5

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    23 lipca 2010 - 08:27
Wreszcie rusza budowa S5

Spór uniemożliwiający rozpoczęcie budowy drogi ekspresowej na południe od Poznania został zażegnany.
Droga ekspresowa S5 miała połączyć trzy miasta organizujące euro 2012: Wrocław, Poznań i Gdańsk. Ale wiadomo, że do czasu imprezy trasy nie będzie – uważa „Gazeta Wyborcza”.

Niemal na wszystkich odcinkach są opóźnienia związane przede wszystkim z tym, że trzeba wykonać dodatkowe raporty środowiskowe. Zdaniem ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka bez nich Unia Europejska nie dałaby pieniędzy na inwestycję.

Najwcześniej powstanie blisko 40 km z Poznania do Gniezna, bo tam od kilku miesięcy toczą się prace. Ten odcinek na pewno będzie gotowy na Euro.

Znacznie gorzej jest na południe od Poznania. Mimo że cztery miesiące temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na budowę 29 km S5, omijających Bojanowo i Rawicz, to inwestycja nie wystartowała. Przeszkodą okazało się kilkanaście kilometrów torów kolejowych między Bojanowem a Górą. Drogowcy zakładali, że trasa w miejscu przecięcia przez S5 zostanie rozebrana. Linia jest jednak czynna, a władze powiatu górowskiego sprzeciwiły się jej likwidacji. Spór został ostatecznie zażegnany. Strony podpisały porozumienie, które zakłada, że linia ma być wygaszona.

Kontrakt na budowę obwodnic Bojanowa i Rawicza – warty ok. 950 mln zł – zostanie podpisany 30 lipca. Niestety czteromiesięczny poślizg przesądził, że do euro drogowcy tego odcinka zbudować nie zdążą.

Na budowę kolejnych odcinków trzeba poczekać do przyszłego roku. Wiosną rozpoczną się prace na 18-kilometrowym odcinku od Gniezna do Mielna, a latem z Poznania do Bojanowa (80 km). Pierwsi kierowcy przejadą nimi najwcześniej pod koniec 2012 r. lub na początku 2013 r. – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Emir, 2010-07-25 00:03:58

    to dopiero checa - zeby wybudowac jakas droge - trzeba rozebrac tory kolejowe??? a czy "drogowcy" w POlsce nie potrafia wybudowac wiaduktu by przekroczyc LINIE KOLEJOWA??Dziwne bardzo bo w Ameryce Poludniowej mosty i wiadukty budowano (Polak... z indianami ) juz w XIX wieku....