PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław czeka na oferty ws. budowy osiedla WUWA 2

  • PAP    2 lipca 2013 - 16:07
Wrocław czeka na oferty ws. budowy osiedla WUWA 2

Do 12 lipca deweloperzy mogą składać oferty na budowę wzorcowego osiedla WUWA 2 we Wrocławiu. Osiedle, w którym rozwiązania architektoniczne mają wzmacniać więzi społeczne, będzie wizytówką miasta podczas sprawowania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
We wtorek odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono harmonogram prac przy budowie WUWY 2, zwanej też "Nowymi Żernikami".

Jak powiedział dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa wrocławskiego magistratu Piotr Fokczyński, do 12 lipca deweloperzy mogą składać oferty na budowę pierwszej cześć budynków mieszkalnych, które powstaną na 10-hektraowej działce. Ten etap budowy osiedla ma się zakończyć w 2016 r.

"Będą to budynki, w których znajdzie się około 700 mieszkań. Do 2016 r. powstanie również sieć dróg osiedlowych i dojazdowych oraz przestrzenie publiczne na osiedlu" - powiedział Fokczyński.

Czytaj też: Kasa dla Wałbrzycha na lokale komunalne

Fokczyński podkreślił, że propozycje składane przez deweloperów muszą być zgodne z ideą, która przyświeca budowie WUWY 2. Osiedle ma być miejscem służącym integracji społecznej, a proponowane rozwiązania architektoniczne mają wzmacniać więzi pomiędzy jego mieszkańcami. Istotnymi elementami WUWY 2 mają być również rozwiązania ekologiczne dotyczące transportu, gospodarki odpadami i wodą.

Cześć mieszkalna ma być finansowana przez inwestorów, którzy będą mogli korzystać z projektów opracowanych przez zespołu około 40 wrocławskich architektów. W obrębie osiedla powstaną zarówno duże budynki wielorodzinne, jak i mniejsze jednostki oraz domy jednorodzinne - szeregowe i wolnostojące. Oś kompozycyjną osiedla mają wyznaczać dwa pasy zieleni.

W pierwszej części osiedla powstaną również budynki użyteczności publicznej, których budowę sfinansuje miasto. Chodzi przede wszystkim o dom kultury, który znajdzie się w centralnej części osiedla. Powstanie również przedszkole i żłobek oraz przychodnia, w której będzie przyjmował lekarz rodzinny. Zaplanowano również budowę lokali usługowych i handlowych. "To będzie osiedle, które oprócz noclegowni, będzie miejscem, gdzie ludzie będą mogli spotykać się z sobą, oddać dzieci pod opiekę, a w domu kultury uczestniczyć w spotkaniach, dzięki którym będą się społecznie integrować" - mówił Fokczyński.

Osiedle powstanie na ponad 50-hektarowej działce w okolicach Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i stadionu wybudowanego na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r. Po 2016 r. sukcesywnie będą powstawać kolejne kwartały osiedla.

Przedsięwzięcie budowy wzorcowego zespołu mieszkaniowego nawiązuje do wrocławskiego osiedla WUWA, które powstało w 1929 r. i jest perełką architektury modernistycznej. WUWA powstała na obrzeżach Parku Szczytnickiego i terenów wystawowych przy wrocławskiej Hali Stulecia w ramach wystawy "Mieszkanie i Miejsce Pracy" (Wohnung und Werkraum Ausstellung").

Osiedle było odpowiedzią wrocławskich architektów na ówczesne problemy urbanistyki i architektury mieszkaniowej. WUWA jest wzorcowym przykładem modernistycznych budynków mieszkalnych o rożnych gabarytach, standardzie i przeznaczeniu. Na świecie powstało jedynie osiem takich wzorcowych osiedli, a wrocławskie do dziś przetrwało w niemal niezmienionych założeniach urbanistycznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • glews, 2013-07-03 13:37:40

    Jeśli ALU zainteresujesz tym Dudiego, to może coś z tego będzie. Ale to bardzo trudny suzeren. On sam musi to zrozumieć i widzieć sens. Co innego nowe, ładne, w opakowaniu medialnym, a tu jakieś stare Żerniki!? Oj obawiam się, że dalej będziecie mieli wodę w piwnicy. Chyba, że zablokujecie kancelari...ę Prezia workami z piaskiem i pojemnikami z brudną piwniczną wodą. On tego nie lubi, może wtedy ulec!  rozwiń
  • ALU, 2013-07-02 17:20:56

    MIESZKANCY ISTNIEJACEGO OD 80 LAT OSIEDLA ZERNIKI NOWE/UL.BIALODRZEWNA,BUKOWA,GRABOWA,LEWA,TROJKATNA/ ALE ZAPOMNIANEGO PRZEZ MIASTO/NIE POSIADAJACEGO ANI KANALIZACJI ANI GAZU,ANI ZADNEJ INFRASTRUKTURY/MAJA NADZIEJE ZE PRZY TAK AWANGARDOWEJ INWESTYCJI/WUWA2/LITOSCIWIE ZOSTANA DOSTRZEZENI I DOCZEKAJ...A SIE CHOCIAZ KANALIZACJI I POGLEBIENIA RZ.LUGOWINY,KTORA JEST POWODEM WODY W PIWNICACH OBECNIE OD 1 MAJA,A W INNYCH LATACH NAWET 5 RAZY W ROKU...  rozwiń