PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław inwestuje w kulturę

  • PAP    22 stycznia 2012 - 13:16
Wrocław inwestuje w kulturę

Budowa Narodowego Forum Muzyki, modernizacja Opery Wrocławskiej i Teatru Muzycznego Capitol oraz rozbudowa uczelni artystyczny to największe inwestycje kulturalne realizowane w stolicy Dolnego Śląska. Większość z nich ma się zakończyć jeszcze w tym roku.
Niemal 300 mln zł będzie kosztować budowa Narodowego Forum Muzyki, która ma się zakończyć pod koniec 2012 r. W obiekcie, który powstaje tuż przy Operze Wrocławskiej, znajdą się sala koncertowa na ponad 1800 miejsc, foyer połączone z trzema małymi salami koncertowymi oraz zaplecze konferencyjno-biurowe.

W obiekcje powstanie również przestrzeń wystawiennicza, studio nagrań, biblioteka i księgarnia. Narodowe Forum Muzyki ma być wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności oraz systemy nagłośnieniowe, które zapewnią najwyższe standardy akustyczne. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku powstanie parking podziemny na ponad 660 miejsc. Niemal połowa kosztów inwestycji pochodzi ze środków unijnych.

Do 2014 r. ma się zakończyć projekt przebudowy Opery Wrocławskiej. Inwestycja ma kosztować ponad 103 mln zł, z czego połowa to środki unijne. Projekt przewiduje rozbudowę zaplecza obiektu, gdzie powstaną sale prób, pomieszczenia administracyjne, a w części podziemnej garderoby dla artystów, magazyn na dekoracje i rekwizyty oraz hol manewrowy z miejscami parkingowymi.

Tuż za budynkiem opery, w bezpośrednim sąsiedztwie Narodowego Forum Muzyki, powstanie Scena Letnia.

- Chcielibyśmy, żeby to była scena dla młodych, nie tylko widzów, ale i twórców. Liczę, że ta scena wypełni lukę we Wrocławiu jaka powstała po likwidacji Operetki Wrocławskiej - tłumaczyła wcześniej dyrektor Opery Wrocławskiej Ewa Michnik.

Rozbudowę sceny głównej oraz budowę sceny kameralnej wraz ze studiem nagrań zakłada projekt modernizacji wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol. Wartość tej inwestycji, która ma się zakończyć do końca 2012 r., to ponad 120 mln zł, z czego 80 mln zł to środki unijne. Po przebudowie główna scena Capitolu zostanie powiększona, będzie głębsza i wyższa. Powstaną również scena kameralna ze studiem nagrań oraz nowe sale prób, garderoby i magazyny. W całość nowego budynku Capitolu wkomponowany zostanie dawny budynek "Odry-Film".

Do 2016 r. ma powstać docelowa siedziba Muzeum Współczesnego Wrocław. Placówka rozpoczęła swoją działalność jesienią 2011 r. w tymczasowej siedzibie w schronie przy ul. Strzegomskiej. Miasto chce starać się o 160 mln zł środków unijnych na budowę gmachu muzeum. Powstanie on w centrum Wrocławia w sąsiedztwie Muzeum Narodowego, Panoramy Racławickiej i Akademii Sztuk Pięknych.

Intensywnie rozbudowują się również wrocławskiej uczelnie artystyczne. Akademia Sztuk Pięknych kosztem 60 mln zł buduje Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności. W obiekcie, który ma zostać udostępniony studentom w połowie 2012 r., powstaną pracownie projektowe, studia ceramiki i szkła oraz mini huta do wytopu szkła. Dofinansowanie unijne tego projektu to ponad 45 mln zł.

Pod koniec 2012 r. nowy budynek planuje udostępnić studentom Akademia Muzyczna. Inwestycja będzie kosztować ponad 50 mln zł. W kompleksie powstaną dwie sale koncertowe - duża, która pomieści 300 osób, oraz mała dla 90 osób. Oprócz tego znajdą się tam również sale wykładowe oraz ćwiczeniowe. Zaplanowano także budowę studiów pozwalających na realizację profesjonalnych nagrań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.