PARTNER PORTALU
 • BGK

Wrocław myśli o metrze

 • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Wrocław    7 lipca 2011 - 14:58

Wrocław będzie drugim po Warszawie polskim miastem z metrem? Wpierw możliwość budowy podziemnej kolei w stolicy Dolnego Śląska zbadają naukowcy.
Jak donosi „Gazeta wyborcza Wrocław”, 30 naukowców z Polskiej Akademii Nauk na zlecenie miasta sprawdzi, czy we Wrocławiu jest realne wybudowanie metra.

- Po prostu chcemy się dowiedzieć, czy można zbudować metro, ile to będzie kosztowało, czy możemy się szarpnąć na ewentualną budowę za kilkanaście lat - mówi w rozmowie z „GW” prezydent Rafał Dutkiewicz.

Opracowanie kompletnego studium ma kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wyniki prac poznamy za mniej więcej dwa lata.

- Wrocław jest miastem, gdzie metro jest absolutnie potrzebne - uważa prof. Andrzej Żelaźniewicz, prezes wrocławskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, na którego wypowiedź powołuje się dziennik.

Zmorą wrocławian są ogromne korki. Gazeta przypomina, że pomysł metra we Wrocławiu pojawił się w latach 30., ale został zarzucony z powodu zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych w mieście. Idea powróciła w latach 70.

Czytaj też: Wrocław potrzebuje zintegrowanej komunikacji

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • autoidea, 2011-07-08 12:44:47

  Wroclaw jest za maly, za bardzo nasiakniety woda i pociety kanalami oraz za biedny na metro. Logiczne natomiast byloby puszczenie wzdluz odnog rzecznych i innych korytarzy - kolejki podwieszonej. Sluze doswiadczeniem mm@geprex.com
 • j53, 2011-07-08 08:40:00

  Gdzie jak gdzie ale we Wrocławiu - przy tej ilości kanałów, itp., itd. ?! Przecudowny i na szczęście były już PRL bohatersko zwalczał trudności, które sam stwarzał - ale myślałem, że on już jest 'były' ... Jeśli ten 'zacny' autor pomysłu miał na uwadze napowietrzną komunikację to o.k., jeśli ...tradycyjne metro podziemne to ... niech się schowa ze wstydu pod ziemię. A koncepcję Olgierda Mikoszy niechaj dalej wszyscy uważają za 'nawiedzenie' - brawo Rodacy, brawo Wrocławianie !  rozwiń
 • zygmunt, 2011-07-08 08:30:15

  przymiarki już były z opiniami negatywnymi znów ktoś zrobi kasę za "parę w gwizdek"