PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław ogłasza przetarg na obwodnicę Leśnicy

  • PAP    20 marca 2014 - 15:49
Wrocław ogłasza przetarg na obwodnicę Leśnicy

- Władze Wrocławia zdecydowały o rozpoczęciu procedury przetargowej na budowę obwodnicy Leśnicy (jednej z dzielnic miasta), mimo iż w styczniu 2014 r. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie zgodziła się na jej budowę i nakazała uzupełnienie dokumentacji.
"Ogłosiliśmy przetarg na budowę obwodnicy Leśnicy, ale jego rozstrzygnięcie nastąpi dopiero po pozytywnej decyzji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Chcemy jednak w ten sposób zaoszczędzić na czasie i pokazać, że mamy pieniądze i determinację, by zrealizować tę inwestycję" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Przewidziano dwa etapy przetargu: w pierwszym skierowano zaproszenie do firm. Następnie po weryfikacji zgłoszeń oferty zostaną złożone już wybranym potencjalnym wykonawcom.

W ocenie Dutkiewicza ogłoszenie przetargu już teraz pozwoli przyśpieszyć inwestycję o 3-4 miesiące, a rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić jeszcze w tym roku.

"Złożyliśmy już Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wszelkie wymagane wyjaśnienia i uzupełniliśmy dokumentację. Mam nadzieję, że teraz decyzja będzie pozytywna" - powiedział Dutkiewicz.

Według Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dokumentacja dotycząca planowanej drogi była niepełna, część danych była bardzo ogólna i budziła szereg wątpliwości.

Rzeczniczka GDOŚ Monika Jakubiak-Rosodczuk informowała w styczniu, że brakowało w dokumentacji m.in. informacji dotyczących zakresu wykonanych badań środowiskowych, w tym powierzchni, na jakich były prowadzone, częstotliwości, terminów i czasu ich trwania, w odniesieniu do zwierząt, roślin, grzybów oraz siedlisk przyrodniczych, nie tylko wzdłuż trasy przebiegu wariantu inwestycyjnego, ale również wariantów alternatywnych.

"Poza tym przedstawiona analiza wpływu budowy planowanej drogi na wody powierzchniowe nie spełnia wymogów ustawowych. Brakuje również oceny wpływu planowanego przedsięwzięcia na warunki hydromorfologiczne" - wyjaśniała rzeczniczka GDOŚ.

Planowana droga ma przebiegać przez obszar chroniony Natura 2000 i dolinę rzeki Bystrzycy, na którym znajdują się m.in. łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe, łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe, a także wiele gatunków chronionych zwierząt, wśród których są m.in. nietoperze i kumak nizinny.

W czerwcu 2013 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną opinię w sprawie budowy obwodnicy Leśnicy. Jednak mieszkańcy pobliskiego Jerzmanowa sprzeciwili się lokalizacji drogi przez park krajobrazowy i odwołali się od decyzji RDOŚ do Warszawy.

Obwodnica Leśnicy ma prowadzić od ul. Średzkiej do ul. Granicznej i docelowo połączyć wrocławskie lotnisko ze stadionem miejskim. Jej planowana długość to ponad 7 km. W skład drogi ma wejść jeden węzeł drogowy, 2 ronda, 5 skrzyżowań i liczne przejścia dla zwierząt. Szacunkowy koszt trasy to 214 mln zł. Budowa ma trwać 30 miesięcy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.