PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław otwiera Centrum Historii Zajezdnia

  • JL    14 września 2016 - 08:30
Wrocław otwiera Centrum Historii Zajezdnia
Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu kosztowało 36 mln zł. Fot. Wrocław.pl (Tomasz Walków)

Wrocław 16 września otwiera Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej. Uroczystość będzie połączona z obchodami 36-lecia powstania Solidarności. Inwestycja kosztowała 36 mln zł.
W dniu otwarcia wstęp na wystawę prezentującą wydarzenia z ostatnich 70 lat historii stolicy Dolnego Śląska, będzie bezpłatny.

W dawnej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej będzie można zobaczyć wystawę „Wrocław 1945-2016”. Na poziomie „-1” będzie wystawa poświęcona opozycji antykomunistycznej – od żołnierzy AK, żołnierzy wyklętych, po Solidarność i Pomarańczową Alternatywę. W hali przygotowywana jest ekspozycja dotycząca mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska od 1945 r.

 Wśród eksponatów znajdzie się m.in. kilkadziesiąt tysięcy fotografii związanych z Wrocławiem oraz część z 900 relacji na temat powojennych przesiedleńców. Ekspozycja doprowadzona będzie do czasów współczesnych, nie zabraknie więc Kongresu Eucharystycznego i powodzi tysiąclecia. W sumie na dwóch poziomach jest 1,8 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej, do tego 2,3 ha wokół hali.

Centrum Historii Zajezdnia wybudował wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Jego działalność współfinansują gmina Wrocław i Ministerstwo Kultury. W 2016 roku ministerstwo zobowiązało się wesprzeć działania ośrodka kwotą 3 mln zł. Wrocław na działania placówki wyda 3,2 mln zł. Ośrodek zajmuje się dokumentowaniem i popularyzowaniem wiedzy o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Przygotowuje i realizuje: publikacje, wystawy, filmy dokumentalne, historyczne gry miejskie oraz akcje zbierania pamiątek i wspomnień.

Projekt zajezdni jest autorstwa architektów z Pracowni Projektowej Maćków. Budowa rozpoczęła się w 2015 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.