PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław otwiera Muzeum Teatru

  • pt    21 marca 2017 - 14:42
Wrocław otwiera Muzeum Teatru
Muzeum opowiadać będzie o całym wrocławskim życiu teatralnym poprzez wystawy stałe i czasowe. (fot.wroclaw.pl)

Pierwsze w Polsce Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego rozpocznie swoją działalność 29 marca. Przebudowa i remont budynku kosztowały 4 miliony złotych, a jego wyposażenie 2 miliony.
• W Muzeum Teatru odnajdziemy pracownie i gabinety Henryka Tomaszewskiego, prof. Janusza Deglera i Stefana Arczyńskiego.

• W muzeum będzie można zobaczyć, jak działa konsola inspicjenta, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w kostiumie scenicznym i opublikować je na portalu społecznościowym.

• Na ostatnim piętrze znalazła się sala teatralna, w której będą mogły odbywać się przedstawienia i warsztaty.

Muzeum opowiadać będzie o całym wrocławskim życiu teatralnym poprzez wystawy stałe i czasowe, rozbudowany i oryginalny program edukacyjny łączący zajęcia teoretyczne z praktycznymi, spotkania, pokazy i warsztaty, które w niekonwencjonalny sposób uchylą rąbka teatralnych tajemnic. Muzeum jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Muzeum Teatru mieści się w małym budynku przy Narodowym Forum Muzyki, który jest pozostałością południowego skrzydła pałacu królewskiego. Kiedyś były tam pałacowe kuchnie.

- Zależy mi, by pokazać odwiedzającym, że teatr jest fascynującym, tajemniczym miejscem, które pobudza wyobraźnię i emocje – opowiada Małgorzata Bruder, kierownik muzeum. - Chciałabym, żeby goście po zwiedzeniu ekspozycji wybrali się na przedstawienie do teatru.

Niewielki, trzykondygnacyjny budynek (1307 metrów kwadratowych) mieści historie wielkich sław wrocławskiego teatru.

Mieszkanie Henryka Tomaszewskiego

Można w nim zwiedzić mieszkanie Henryka Tomaszewskiego z biurkiem, na którym znajdą się papiery, nad którymi pracował przed śmiercią. Swoje miejsce znalazły też jego kolekcje – lalek, zabawek i dewocjonaliów.

Tomaszewski nie lubił multimediów, dlatego w jego mieszkaniu znajdzie się tylko stary telewizor Rubin, taki jaki stał w jego domu.

Swój gabinet, a właściwie bibliotekę w muzeum ma prof. Janusz Degler, teatrolog i znawca Witkacego. Profesor przekazał muzeum swój, liczący cztery tysiące tomów, zbiór książek o tematyce teatralnej. Wraz z piśmiennictwem zgromadzonym przez muzeum, zbiór stanowić będzie wyjątkową, specjalistyczną bibliotekę, jedną z największych poświęconych teatrowi w Polsce.

Złożą się na nią polskie i obce encyklopedie oraz słowniki teatralne, edycje źródeł, kompendia historii i teorii teatru, syntezy rodzajów teatru, opracowania dotyczące sztuki aktorskiej, scenografii i architektury teatralnej.

Znajdą się tu też prace magisterskie o teatrze. Profesor będzie miał dyżury w bibliotece, będzie można tu pracować, prowadzić kwerendy. Prof. Degler podarował muzeum także kolekcję kart pocztowych, przedstawiających budynki teatralne z różnych stron świata. Będzie można obejrzeć je na wystawie podczas otwarcia.

W atelier Stefana Arczyńskiego

Swoją pracownię w Muzeum Teatru ma też Stefan Arczyński, nestor polskiej fotografii, który poświęcił wiele swoich prac właśnie teatrowi pantomimy. W jednej z sal będzie można oglądać jego zdjęcia, a także zajrzeć do analogowej ciemni fotograficznej z oryginalnym wyposażeniem – powiększalnikiem i kuwetami.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.