PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław, Pawilon Czterech Kopuł, zabytek z listy UNESCO po remoncie

  • pt    15 lipca 2015 - 17:05

Pawilon Czterech Kopuł wraz z Halą Stulecia znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO - fot. Tomasz Walków,,www.wroclaw.pl

Staną tu dzieła Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Aliny Szapocznikow, Władysława Hasiora – we Wrocławiu zakończono remont Pawilonu Czterech Kopuł.
Prace trwały dwa lata. – Nie zabrakło niespodzianek na budowie takich, jak dodatkowe fundamenty, nie ujęte na planach, czy pęknięta północna kopuła – opowiada Tadeusz Nesterowicz, zastępca dyrektora ds. administracyjnych i gospodarczych Muzeum Narodowego i jego pełnomocnik ds. realizacji projektu.

Podczas prac remontowych odnowiono fasadę budynku i pomalowano na kolor, który ustalono po analizie ikonograficznej. Wzmocniono kopułę północną i odtworzono jej oryginalną dekorację. Wyposażono budynek w nowoczesne instalacje, wymieniono okna. Wnętrze pomalowane jest na sterylną biel.

Największy zachwyt wśród odwiedzających budzi jednak wewnętrzny dziedziniec – został specjalnie zadaszony, by powiększyć powierzchnię wystawienniczą muzeum. Szklany dach opiera się na olbrzymiej stalowej konstrukcji.

Dzięki temu Muzeum Narodowe uzyskało 6246 metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – są tu specjalne balustrady i podnośniki.

Logistyczna operacja

Remont Pawilonu Czterech Kopuł kosztował ponad 84 miliony 727 tysięcy złotych. Z czego ponad 52 miliony to dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ponad 31 milionów pochodzi z budżetu samorządu województwa dolnośląskiego. Środku własne muzeum to ponad 600 tys. złotych.

- Przed nami praca nad wyposażeniem wnętrza – mówi dr Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego. Myślę, że we wrześniu przyszłego roku zaprosimy wrocławian na otwarcie ekspozycji.Czeka nas wielka logistyczna operacja związana z transportem dzieł. Wiele z nich do tej pory znajdowało się w magazynach. Teraz poddawane są konserwacji. Zabiegamy o pieniądze na ekspozycję w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w Samorządzie Województwa – podkreśla dyrektor Oszczanowski.

Na utrzymanie Pawilonu Muzeum Narodowe będzie potrzebowało miliona złotych, na przygotowanie ekspozycji okolo 5 milionów zł.

Polska sztuka współczesna

W Pawilonie Czterech Kopuł będzie pokazywana kolekcja sztuki współczesnej – dzieła Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Aliny Szapocznikow, Władysława Hasiora. W parku sąsiadującym z Pawilonem Muzeum Narodowe planuje stworzyć plenerową galerię rzeźby.

Pawilon Czterech Kopuł zaprojektował architekt Hans Poelzig. Budynek powstał w latach 1912-1913. Od początku pełnił funkcję wystawienniczą – w 1913 roku zaprezentowano tam wystawę historyczną, upamiętniającą setną rocznicę zwycięstwa nad Napoleonem. W roku 2006 pawilon wraz z Halą Stulecia został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.