PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław podsumował rok pod kątem rowerzystów i chwali się liczbami

  • MN    7 grudnia 2016 - 14:35
Wrocław podsumował rok pod kątem rowerzystów i chwali się liczbami
Wrocław na promocję jazdy na rowerze i edukację przeznaczy ok. 200 tys. zł. (fot. pixabay)

• Wrocław podsumował w środę (7 grudnia) sezon rowerowy 2016 i zapowiedział nowe inwestycje na przyszły rok.
• Na realizację programu rowerowego w 2017 r. przeznaczono 17 mln zł.
• Szacuje się, że ruch rowerowy stanowi obecnie 6 proc. całego ruchu drogowego we Wrocławiu.
Długość tras rowerowych we Wrocławiu na koniec 2016 roku to 255 km, plus 98 km na wałach wokół Odry. Nowe ścieżki dla rowerzystów powstały m.in. na ul. Ślężnej, Powstańców Śląskich, na Bulwarze Dunikowskiego, Grodzkiej, ul. Nowy Świat, czy Racławickiej. Dużo wydarzyło się także przy wrocławskich rzekach. Rowerzyści zyskali kładki, które bardzo ułatwiają im przejazd pod mostem Szczytnickim, pod mostami Jagiellońskimi, mostem Pokoju, mostami Warszawskimi.

We Wrocławiu w tej chwili jest ponad 7000 miejsc parkingowych dla rowerów, 760 z nich jest zadaszona. Jak mówią urzędnicy, oficer rowerowy w tym mieście podjął też wiele interwencji, które ułatwiły jazdę na rowerze po Wrocławiu. Chodzi m.in. o wymianę włazów w studzienkach telekomunikacyjnych czy przesunięcia latarni, tak aby nie przeszkadzały rowerzystom.

Promują jednoślady

Infrastruktura to nie wszystko, bo wiele działo się też w zakresie promocji jazdy na rowerze. Powstały poradniki, jak poruszać się bezpiecznie na rowerze po Wrocławiu. Miasto kolejny raz brało udział w Europejskim Wyzwaniu Rowerowym, w 24 szkołach została zrealizowana akcja "Rowerowy Maj". W stolicy Dolnego Śląska obchodzono też Wrocławskie Święto Rowerzysty, odbył się także konkurs na Rowerowe Twarze Wrocławia i Festiwal Filmów Rowerowych.

Biuro oficera rowerowego prowadziło też pomiary ruchu. Na skrzyżowaniu Powstańców Śląskich/Swobodna naliczyli 822 rowerzystów na godzinę, co daje średnio jednego rowerzystę co 4 sekundy. Przez most Grunwaldzki w godzinę przejeżdża 691 rowerzystów.

- Szacuje się, że w tej chwili ruch rowerowy stanowi 6 procent całego ruchu drogowego we Wrocławiu. Apetyty mamy większe i będziemy pracować, żeby te proporcje zmienić i zwiększać sukcesywnie udział rowerzystów w ruchu drogowym – mówi Daniel Chojnacki, oficer rowerowy we Wrocławiu. Od 2014 do 2016 ten wzrost był na poziomie 14,8 proc.

Będą nowe inwestycje

Oficer rowerowy zapowiedział też sporo inwestycji na kolejny rok. Z budżetu miasta na program rowerowy będzie przeznaczone 17 mln zł. Inwestycje rowerowe obejmą ul. Piłsudskiego, Sułowską, al. Hallera, ul. Trzebnicką, Żmigrodzką, Na Grobli, Traugutta, Pułaskiego, Wyszyńskiego, Borowską, czy Grabiszyńską. Do 2018 roku planowane są także prace w na trasie Powstańców Śląskich-Orla-Krzycka a także Karkonoska-Krzycka-Francuska. W planach są również wyniesienia przejazdów rowerowych, aby były bardziej bezpieczne.

Na promocję jazdy na rowerze i edukację będzie przeznaczone około 200 tysięcy złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.