PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław. Rusza budowa Nowego Targu

  • pt    25 października 2017 - 22:07
Wrocław. Rusza budowa Nowego Targu
Gmach ma mieć blisko 22 tys. mkw., biura i lokale usługowe (fot.mat.prasowe)

Kończą się prace archeologiczne i rusza budowa biurowca Nowy Targ przy pl. Nowy Targ. Skanska na swoją najnowszą inwestycję we Wrocławiu wyłoży 200 mln zł.
• Gmach ma mieć blisko 22 tys. mkw., biura i lokale usługowe.

• Zostanie oddany do użytku w połowie 2019 r..

• Na razie to największy plac budowy z pracami aerologicznymi w samym centrum Wrocławia. 

W środę, 25 października na placu budowy, na przeciwko kościoła św. Wojciecha przy pl. Dominikańskim i u zbiegu ulic: św. Katarzyny, św. Wita, Wita Stwosza i pl. Nowy Targ – rozpoczęto wylewanie fundamentów pod biurowiec firmy Skanska. Gmach powstanie w miejscu, gdzie przez lata stały wybudowane w czasach PRL-u biurowce: Navicentrum i Naviga.

- Kończą się prace archeologiczne i rozpoczynamy budowlane. Płyty fundamentowe wylewane są 10 metrów poniżej pobliskiej ulicy. Cały wykop został specjalnie zabezpieczony tak, by do środka nie osunęły się przylegające ulice – mówi Artur Mamrot, menadżer projektu Nowy Targ, Skanska Property Poland.

Na razie to największy plac budowy z pracami aerologicznymi w samym centrum Wrocławia.  4 metry poniżej pobliskiej ulicy, archeolodzy odsłonili to, co przez wieki były pod ziemią.

Widać pozostałości po starej osadzie rzemieślniczo-targowej, średniowieczne kloaki, ślady XIII w. domów drewniano-glinianych czy XVI w. renesansowych budowli. Można także zobaczyć spalone domy pochodzące najprawdopodobniej z roku 1241 gdy miasto zmagało się z najazdem Mongołów.

W trakcie prac odkryto m.in.: głowę rzeźby romańskiej z XII w. oraz odznaki pielgrzymów z Toskanii, Rzymu i Akwizgranu.

- Odkryliśmy najstarsze ślady drogi Via Regia prowadzącej z Hiszpanii do kościoła św. Wojciecha – mówi archeolog prof. Jerzy Piekalski, Uniwersytet Wrocławski.

Inwestycja dla 4 tys. pracowników

Archeolodzy prace mają zakończyć w ciągu miesiąca. W listopadzie na placu budowy ustawione zostaną 3 żurawie. Rozpocznie się budowa 7 kondygnacji naziemnych i 2 podziemnych. Biurowiec będzie miał blisko 22 tys. mkw. pod wynajem. Na parterze będą lokale usługowe. Budynek, w którym będzie mogło pracować nawet 4 tys. osób zostanie oddany do użytku w połowie 2019 roku. Inwestycja ma kosztować 200 mln zł.

Nazwa nowej inwestycji firmy Skanska – Nowy Targ, to nawiązanie do placu, przy którym powstaje, i który dawniej pełnił funkcję miejsca handlowego. Budynek został zaprojektowany tak, aby mogli korzystać z niego nie tylko pracownicy, ale także przechodnie. Na parterze powstaną kawiarnie i lokale usługowe z wejściami od strony ulicy Świętej Katarzyny oraz placu Nowy Targ.

- To szczególny projekt. Po raz pierwszy budynek biurowy wchodzi w ścisłą zabudowę centrum. Ten aspekt miał decydujący wpływ przy jego projektowaniu – mówi Zbigniew Maćków, architekt biurowca Nowy Targ.

Budują na potęgę

Nowy Targ to już szósta inwestycja firmy Skanska we Wrocławiu, który według najnowszego rankingu Forbes jest najatrakcyjniejszym miastem dla biznesu w Polsce.

Wrocławski rynek inwestycji w przestrzenie biurowe przeżywa prawdziwy rozkwit. Jednocześnie toczy się budowa kilku dużych biurowców.

- W ciągu ostatnich 15 lat Wrocław przeszedł spektakularną metamorfozę. Silna gospodarka miasta wspierana przez lokalny samorząd, dostęp do wykształconych kadr, inwestycje w infrastrukturę kształtują wizerunek Wrocławia jako jednej z najciekawszych lokalizacji dla biznesu w Polsce. Nowym centrum biurowym miasta staje się okolica dworca kolejowego Wrocław Główny, gdzie powstaje Sagittarius Business House, Wroclavia, a niedawno ukończono projekt Komandorska 12 - informuje Katarzyna Krokosińska, dyrektor biura JLL we Wrocławiu w rozmowie z portalem propertydesign.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.