PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: W centrum miasta powstanie ogólnodostępny park sensoryczny

  • KDS    10 października 2017 - 15:27
Wrocław: W centrum miasta powstanie ogólnodostępny park sensoryczny
Park sensoryczny powstanie miedzy ul. Traugutta a rzeką Oławą. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w mieście (fot. materiały prasowe)

Do 16 października studenci kierunków architektonicznych oraz Akademii Sztuk Pięknych mogą zgłaszać się na warsztaty w ramach VII Dolnośląskiego Festiwalu Architektury Miasto w Zieleni. Jednym z ich elementów będzie zaprojektowanie placu sensorycznego, który na Przedmieściu Oławskim wybuduje Angel Poland Group.
• Wyjątkowy plac zabaw stanie pomiędzy ulicą Traugutta a rzeką Oławą, będzie ogólnodostępny.

• Atrakcja będzie dostosowana do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

• Wybuduje ją Angel Poland Group, deweloper budujący w sąsiedztwie placu apartamentowiec Angel River. 

- Chcemy odzyskać tę przestrzeń dla mieszkańców Wrocławia, nadać jej charakter, tak jak zrobiliśmy to z mariną nad rzeką Oławą – mówi Ron Ben Shahar, partner Angel Poland Group. – Stworzymy Park Sensoryczny, który pobudzi zmysły i stanie się celem samym w sobie. Będzie pretekstem do rozszerzenia sieci szlaków komunikacyjnych przyjaznych dla pieszych i rowerzystów korzystających z uroków Przedmieścia Oławskiego. Zaproponuje infrastrukturę dla dzieci z niepełnosprawnościami. To będzie pierwsze takie miejsce we Wrocławiu – dodaje.

Zapowiedziana inwestycja cieszy Grażynę Adamczyk-Arns, prezes zarządu Wrocławska Rewitalizacja. - Przedmieście Oławskie to wyjątkowe osiedle. Ma ciekawą historię, związanych z nim mieszkańców, a także wiele wartościowych miejsc oczekujących na wykorzystanie. Cenna jest każda inicjatywa, która pozytywnie wpływa na jakość życia na Przedmieściu Oławskim, a ten park niewątpliwie się do tego przyczyni – mówi.

Możliwość zaprojektowania parku sensorycznego dostaną studenci kierunków architektonicznych oraz Akademii Sztuk Pięknych. Chętni do pochwalenia się swoimi umiejętnościami powinni do 16 października zapisać się na warsztaty organizowane w ramach VII Dolnośląskiego Festiwalu Architektury Miasto w Zieleni. CV oraz portfolio należy przesyłać na adres dofa.rekrutacja@epr.co.uk.  Organizatorzy przygotowali 16 miejsc, jednak w razie dużego zainteresowania przewidują powiększenie grup.

Czytaj więcej: Włocławek: Zabytkowy park wypięknieje z unijną pomocą

Zajęcia odbędą się 21-27 października w apartamentowcu Wings (Wrocław, ul. Walońska 9). Motywem przewodnim będzie projektowanie nowej przestrzeni publicznej, a także adaptacja przestrzeni na styku nowej i starej tkanki urbanistycznej. Jako moderatorzy wystąpią doświadczeni wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, a mentorami będą zaproszeni goście - Stephen Richards (Gillespies) i Mark Davy (Future City), czołowi brytyjscy projektanci krajobrazu.

- Warsztaty projektowe połączą siły przyszłych architektów i artystów. Chcemy w ten sposób otworzyć dyskusję publiczną i stworzyć swego rodzaju wstęp do projektu Parku Sensorycznego. Ważnym wydarzeniem będą wykłady uznanych, międzynarodowych specjalistów kształtowania krajobrazu i filozofii placemaking – mówi Maciej Dębski z EPR Architects, inicjator warsztatów z pracowni, która zaprojektuje wypracowaną koncepcję parku.

Poza warsztatami, uczestnicy będą mogli również wziąć udział w ogólnodostępnych wykładach, które w ramach DoFA poprowadzą najlepsi brytyjscy projektanci zieleni i kształtowania krajobrazu. 21 października będzie to Mark Davy z FutureCity, zaś 27 października wystąpi Stephen Richards z Gillespies.

Inicjatorem warsztatów jest londyńsko-wrocławskie biuro architektoniczne EPR Architects we współpracy z Angel Poland Group Patronem zostało Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. 

Spośród projektów Parku Sensorycznego jury wyłoni najlepsze propozycje. Natomiast wszystkie prace zostaną wystawione w przestrzeni publicznej. Mieszkańcy Wrocławia także będą mogli oddać głos na wybrany projekt w ramach konsultacji, które odbędą się w listopadzie tego roku. Autorzy najlepszych projektów, razem z pracownią EPR Architects, zaprojektują przestrzeń nowego wrocławskiego parku a zrealizuje to przedsięwzięcie grupa deweloperska Angel Poland.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.